Opis mieszkania do sprzedaży

Opis mieszkania jest bez wątpienia kluczowym elementem całego ogłoszenia sprzedaży danej nieruchomości. W zdecydowanej większości przypadków taka oferta stanowi pierwszy krok do transakcji. Finalnie ma ona doprowadzić do satysfakcji zarówno dla kupującego oraz przede wszystkim sprzedającego. Jeżeli opis mieszkania nie będzie przygotowany dostatecznie dobrze bądź zostanie pozbawiony pewnych informacji, można niestety zetknąć się z dość słabym zainteresowaniem czy nawet nie w pełni profesjonalnym podejściem ze strony potencjalnych Klientów.

Odwiedzając różne portale ogłoszeniowe można odnieść wrażenie, iż każdy opis mieszkania wystawionego na sprzedaż przedstawia go jako to idealne, najlepsze, najpiękniejsze i mogące poszczycić się wzorowym dojazdem… Co zatem jednak należy zrobić, aby przygotowany opis mieszkania do sprzedaży pozwolił wyróżnić się na rynku nieruchomości?

Nazywam się Dawid Małycha i jestem założycielem agencji nieruchomości specjalizującej się w transakcjach segmentu wyższego oraz Premium. Na podstawie zdobytego przez wiele lat doświadczenia, opracowałem zbiór informacji oraz konkretnych wskazówek. W publikacji odnoszę się do wątpliwości, jakich unikać błędów oraz na co uważać przygotowując opis mieszkania do sprzedaży.

Należy mieć świadomość, iż opis mieszkania to tylko element całego procesu, jakim jest opracowanie skutecznego ogłoszenia sprzedaży nieruchomości. Składa się na niego również home staging czy właściwa sesja fotograficzna, a finalnie również odpowiednia strategia na rynku nieruchomości. W tym artykule chciałbym jednak podzielić się następującą wiedzą, odpowiadając na pytania dotyczące konkretnie opisu mieszkania:

  • Jakie przygotować informacje, aby opis mieszkania do sprzedaży był kompletny?
  • Jak właściwie sporządzić opis mieszkania do sprzedaży?
  • Co decyduje o powodzeniu na rynku nieruchomości?
  • Czy warto współpracować z agencją nieruchomości?

Opis mieszkania do sprzedaży a potrzebne informacje


Przygotowanie całej oferty należy potraktować jako proces, gdzie opis mieszkania do sprzedaży ma kluczową rolę. Dobrze sporządzone informacje mogą w dużym stopniu zachęcić potencjalnego kupującego do obejrzenia danej nieruchomości.

Należy mieć świadomość, iż chcąc opracować należycie dobrze opis mieszkania do sprzedaży, trzeba wygospodarować co najmniej kilka godzin. Przyciągnięcie uwagi oraz zbudowanie zaufania adresata, czyli potencjalnego klienta wymaga odpowiedniej i rzetelnej pracy. Od czego jednak zacząć, aby opracowany opis mieszkania do sprzedaży był jak najlepszy?

Pierwszym krokiem jaki warto wykonać w kwestii przygotowania opisu mieszkania do sprzedaży jest zgromadzenie kluczowych informacji. Przedstawiam wyszczególnione punkty, którymi warto się kierować i śmiało można traktować je jako pewną listę zadań do spełnienia:


Cena


W zasadzie to chyba jeden z ważniejszych czynników dla obu stron transakcji. Oczywiście należy zdecydować, czy oferta dotyczyć będzie sprzedaży, a może jednak wynajmu. Następną kwestią jest wskazanie formy własności mieszkania oraz adnotacji informujących o ewentualnym obciążeniu hipoteką. Równie ważną kwestią, jaką powinien zawierać dobry opis mieszkania do sprzedaży powinny być dane o dodatkowych opłatach. Wliczają się w to informacje o wysokości czynszu, ale także procedury związane z chęcią nabycia miejsca w garażu.


Metraż i parametry mieszkania


Kolejnym elementem niezbędnym do stworzenia opisu mieszkania jest jego metraż oraz rozkład pokoi. Należy przygotować dane dotyczące liczby i układu pomieszczeń, ich faktyczne metraże oraz ewentualne informacje o zatwierdzonych prawnie pozwoleniach na modyfikacje czy rozbudowę. Warto w tym miejscu zebrać dodatkowe atuty jak chociażby ciekawy widok z okiem lub dostępność balkonu bądź ulokowanie mieszkania na poddaszu.


Kwestie techniczne


Jest to dosyć szeroki punkt obejmujący wiele kwestii, które także warto zgromadzić. Przede wszystkim należy rzetelnie określić stan nieruchomości oraz wyszczególnić, jeżeli w ostatnim czasie przeprowadzany był remont. Kolejna istotna z punktu widzenia potencjalnego klienta rzecz to wyposażenie mieszkania. Chodzi tutaj głównie o sprzęt, wszystkie meble oraz ich konkretne marki, które mogą znacząco wpłynąć na cenę. Nie można zapominać również o elementach tzw. domu inteligentnego, jak chociażby odkurzacz centralny bądź wentylacja.


Budynek


Tworząc dobry opis mieszkania i omawiając jego parametry, nie można pominąć również samego budynku. Należy zacząć od roku budowy, wskazaniu czy jest to blok bądź kamienica. Warto skupić się na stanie faktycznym, wyszczególnieniu całkowitej liczby kondygnacji oraz piętra, na którym znajduje się dane mieszkanie. Przy okazji dobrze jest odnotować, czy w budynku znajduje się winda, a także czy jest on przystosowany dla osób niepełnosprawnych.


Lokalizacja


Przygotowując opis mieszkania i gromadząc wszelkie dane, należy również skupić się na jego lokalizacji. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego dokładne położenie, wskazanie wszystkich istotnych kwestii. Dobrze jest zacząć od możliwości komunikacyjnych, czyli dokładnych odległości od najbliższych przystanków autobusowych, tramwajowych i metra czy nawet dworców. Bardzo ważna jest lokalizacja oraz jej konkretne walory. Warto odnotować sąsiedztwo terenów zielonych oraz miejsc rekreacyjnych jak parki czy place zabaw. Za pozytyw można uznać także stosunkową bliskość punktów handlowych czy szkół i przedszkoli, myśląc o rodzinach z dziećmi. Nie bez znaczenia są także planowane budowy w okolicy, które mogą wpłynąć na atrakcyjność samej lokalizacji.


Jak przygotować dobry opis mieszkania do sprzedaży?


W naszym biurze, gdzie przygotowujemy do sprzedaży głównie nieruchomości premium, każda oferta musi być wzorowo opracowana. Współpracę z Klientami rozpoczynamy od odpowiedniego i często mocno angażującego przygotowania, dbając o home staging czy profesjonalne zdjęcia. Opis mieszkania do sprzedaży odgrywa u nas równie istotną rolę, dbając za każdym razem o skuteczny marketing nieruchomości.

„Przechadzając się w pokojach po dywanach GT Design wśród mebli Maxalto warto cieszyć swoje oko lampami Baxter czy Serge Mouille. W kuchni śmiało można dać upust własnym kulinarnym fantazjom i bez ograniczeń korzystać z funkcjonalności AGD Gaggenau. Obecność armatury Agape oraz wanny Boffi pozwalają mówić o łazience jako domowym spa, które dodatkowo zostało wykończone naturalnym kamieniem.”

Czy to fragment utworu literackiego? Nie, to część oferty stworzonej w naszej agencji. Tak właśnie wygląda przykładowy opis mieszkania do sprzedaży, który tworzymy dla każdego Klienta. Dba o to nasz wyspecjalizowany departament marketingu. Przyciąga uwagę, prawda? Przykładamy duży szacunek do każdego detalu, aby ogłoszenie o sprzedaży mieszkania wyróżniało się wśród innych. To jeden ze standardów pracy w Małycha Nieruchomości Premium.

Potrzebujesz wsparcia w sprzedaży lub znalezieniu nieruchomości? Skontaktuj się z ekspertem Małycha Nieruchomości Premium

Jak zatem przygotować dobry opis mieszkania do sprzedaży? Zebrane wcześniej informacje stanowić będą dobry fundament. Należy przede wszystkim pamiętać o stałych cechach. Każdy opis mieszkania do sprzedaży mieszkania powinien charakteryzować się pewnymi elementami. Niezależnie jakiego typu nieruchomości dotyczy oferta, pewne kwestie są wręcz niezmienne. Przedstawiam poniżej pewnego rodzaju kodeks zasad tworzenia dobrych opisów mieszkania.


Dobry opis mieszkania do sprzedaży – wzór


Częstym dylematem okazuje się schemat opisu, chociaż mogę śmiało stwierdzić, że nie ma jednej złotej recepty. Oczywiście niezmienny jest tytuł, który powinien być chwytliwy i przyciągający uwagę. Wedle potencjału warto eksponować tutaj również najważniejszy atut sprzedawanego mieszkania. Pozostała część opisu uzależniona jest jednak od typu nieruchomości, kończąc na inwencji twórczej i dostępnych możliwościach. W każdym razie opis mieszkania do sprzedaży powinien być atrakcyjny dla odbiorcy oraz należycie eksponować wszystkie jego atuty oraz walory.


Dobry opis mieszkania a rzetelność


Każdy dobry opis mieszkania do sprzedaży powinien być przygotowany z myślą o uczciwości i rzetelności. Po prostu należy napisać prawdę i nie przedstawiać kwestii, które w rzeczywistości nie maja miejsca. Każdy potencjalnie kupujący w momencie, gdy odkryje fałsz, zaczyna zdecydowanie podejrzliwie spoglądać na samą nieruchomość oraz sprzedawcę. Prowadzi to często do braku finalizacji transakcji. Inne kwestie nie widoczne na pierwszy rzut oka jak chociażby metraż na pewno zostaną zweryfikowane na dalszych etapach zakupu, wykorzystując chociażby Księgę Wieczystą.


Dobry opis mieszkania, czyli synonim konkretności


W oczach potencjalnego kupującego można pozytywnie zapunktować, gdy opis mieszkania do sprzedaży jest konkretny. Co mam na myśli? Należy po prostu wkomponować w tekst jak najwięcej jasnych i czytelnych informacji. Dobrze jest unikać ogólnych sformułowań oraz nic nie wnoszących do wartości tekstu przymiotników, które nie wskazują na rzetelne cechy mieszkania.


Dobry opis mieszkania niczym ideał poprawności językowej


Sporządzając jakiekolwiek treści, w tym oczywiście opis mieszkania do sprzedaży, niezaprzeczalnie należy dbać o poprawność językową. Błędy ortograficzne czy jakiekolwiek inne przejawy niespójności są wręcz niedopuszczalne. Właśnie takie detale wpływają na odbiór całej oferty przez potencjalnego kupującego. Warto tutaj również wspomnieć o doborze słów oraz całych wyrażeń do grupy docelowej, dla jakiej kierujemy ogłoszenie. Nieco inaczej brzmi opis wielkiego i luksusowego apartamentu w porównaniu do kameralnego mieszkania na Starym Mieście. Nie można oczywiście zapominać o kreatywności, używając szlachetnego słownictwa, unikając jednak zdrobnień czy zbyt przesadnych określeń.


Dobry opis mieszkania i jego unikalność


Co może kryć się pod pojęciem unikalności wskazując na opis mieszkania do sprzedaży? Chodzi oczywiście o to, że w małym stopniu można wzorować się w kwestii schematu innych ofert, ale w żadnym wypadku nie można kopiować. Na główny plan wysuwają się kwestie związane z naruszaniem prawem autorskim, ale opis mieszkania do sprzedaży powinien odznaczać się indywidualnym i niepowtarzalnym językiem. Każdy odbiorca wyczuje, czy ogłoszenie było pisane czy kopiowane. Dzięki temu można zyskać sympatię lub zniechęcić do zakupu potencjalnego kupującego.


Opis mieszkania – czy to wszystko?


Dobry opis mieszkania to wbrew pozorom tylko jeden z wielu elementów całego procesu sprzedaży nieruchomości. Nie można zapominać o takich działaniach jak home staging, profesjonalne zdjęcia, ale nawet i odpowiedni dobór ceny. Jeżeli którykolwiek z tych czynników nie zostanie dostatecznie dobrze wykonany, może to wręcz zaprzepaścić trud i czas, który został pochłonięty przez opis mieszkania i jego stworzenie.

Warto zastanowić się nad powierzeniem mieszkania do sprzedaży agencji nieruchomości. Wspomniane rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet, nie wskazując przy tym żadnych wad takiej decyzji. Agenci dzięki znajomości rynku oraz korzystania z niedostępnych narzędzi dla wszystkich takich jak MLS nieruchomości, posiadają odpowiednią wiedzę. Pozwala to na skuteczność działań oraz poznanie odpowiedzi, jak oszacować wartość nieruchomości. Nikt tak dobrze nie zna uwarunkowań lokalnego rynku, jak właśnie osoby, które trudnią się tym na co dzień i mają w portfolio wiele wartościowych transakcji. Warto zwracać na to uwagę, wybierając agencję nieruchomości do współpracy.

Potrzebujesz wsparcia w sprzedaży lub znalezieniu nieruchomości? Skontaktuj się z ekspertem Małycha Nieruchomości Premium

Wiele osób często zastanawia się, jak wybrać agencję nieruchomości. Decydując się na współpracę z agencją, należy zweryfikować, czy preferuje ona model pracy na umowach na wyłączność. Kolejna istotna kwestia to doświadczenie oraz liczba i jakość transakcji zrealizowanych przez działających tam agentów. Nie bez znaczenia są również standardy pracy i wyznawane wartości.


Dobry opis mieszkania do sprzedaży – krótkie podsumowanie 


Kompleksowe i profesjonalne przygotowanie każdego ogłoszenia dotyczącego sprzedaży mieszkania i wszelkich innych nieruchomości to jeden z wypracowanych przez nasze biuro standardów pracy. Wszystko opieramy na doświadczeniu oraz wieloletniej wiedzy wszystkich członków zespołu współtworzącego razem ze mną agencję nieruchomości Małycha Nieruchomości Premium.

Dobry opis mieszkania do sprzedaży to tylko jeden z elementów całego procesu. Należy pamiętać, że każdy detal może mieć wpływ na ostateczny zysk oraz samo powodzenie transakcji. Od wielu lat operujemy na rynku i zbyt często spotykamy niedostatecznie przygotowane nie tylko opisy, ale całe oferty. Prowadzi to bardzo często do utraty wartości mieszkania podczas finalizacji transakcji.

Tworząc dobry opis mieszkania do sprzedaży zachęcamy, aby brać pod uwagę wszystkie wskazówki przedstawione w tej publikacji. Oczywiście, warto rozważyć również zlecenie całego procesu sprzedaży mieszkania profesjonalnej agencji nieruchomości. Mowa nie tylko o opracowaniu opisu, ale również wszystkim tym, co składa się na profesjonalne przygotowanie mieszkania do sprzedaży i wyeksponowanie jego walorów. Pozwoli to zaoszczędzić czas oraz nerwy. Nierzadko umożliwi to także zdecydowanie szybszą finalizację transakcji, oszczędzając nawet do kilku miesięcy czasu.

skontaktuj się


Przyjdź do nas, jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w sprzedaży nieruchomości!

Dawid Małycha – Dyrektor Sprzedaży Małycha Nieruchomości Premium / Członek Zarządu MBF & MNP Spółka Cywilna


Obserwuj nas na Facebook:  Małycha Nieruchomości Premium i Małycha Business Finance


Pomocne Materiały:

Motywacja MNP:

Kredyty Hipoteczne (Blog MBF):


Małycha Nieruchomości Premium & Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów

inwestowanie w nieruchomościDawid i Olga Małycha to właściciele agencji nieruchomości operującej na rynku wyższym i Premium, oraz firmy pośrednictwa kredytowego.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później dodatkowo Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

Agencja nieruchomości MNP to nieruchomości segmentu wyższego, oraz Premium. Obsługujemy klientów z Polski, oraz całego świata. Dawid prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości. Olga ze swoim zespołem w części MBF pomaga uzyskać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości.

Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź ten adres Małycha Business Finance

Zostaw proszę komentarzJak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż? - Małycha Nieruchomości Premium

7 miesięcy ago

[…] Opis mieszkania do sprzedaży […]

9 sposobów - jak nie stracić na najmie krótkoterminowym w czasie koronawirusa? - Małycha Nieruchomości Premium

7 miesięcy ago

[…] Opis mieszkania do sprzedaży […]

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Współpracujemy z następującymi
instytucjami rynku nieruchomości

mbf_sl_m_gr
kign
kmn
mls

Potrzebujesz eksperta od nieruchomości? Napisz do Nas!

dawid-malycha-kontakt

Małycha Nieruchomości Premium

Luksusowe Nieruchomości

Skontaktuj się z Nami

Znajdź Nas:

©2018 Małycha Nieruchomości Premium