Praskie kamienice przy Jagielońskiej

Ten artykuł dedykujemy inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Jagiellońskiej 16. Nasze biuro sprzedawało tam w nadbudowie cztery z pięciu mieszkań i zakończyliśmy ten projekt dużym sukcesem. Sprzedaliśmy wszystkie powierzone nam nieruchomości, mimo że na kilka dni przed rozpoczęciem oficjalnej sprzedaży na świecie wybuchła pandemia Covid-19. Tego samego dnia wszyscy zagraniczni inwestorzy wycofali się ze sprzedaży, a Dawid prowadzący osobiście tą inwestycje musiał szukać alternatywnych sposobów sprzedaży. Finalnie po kilku miesiącach naszej pracy na zakup mieszkań zdecydowali się inwestorzy na stałe współpracujący z naszą agencją. Dawid bardzo wierzy ze wzrost wartości wszystkich nieruchomości zlokalizowanych przy ulicy Jagiellońskiej. Według niego to jedna z najpiękniejszych ulic starej Warszawy, która w ostatnich latach nabiera należytego jej blasku i wartości. Wszystkie sprzedaże oparły się więc finalnie o zaufanie wobec Dawida i jego zespołu. Jest to nie pierwszy raz, kiedy współpracujący z nami inwestorzy powierzają nam swoje środki w zaufaniu na dobre zakupy na rynku nieruchomości.


Dlaczego Praga Północ?


Warto nadmienić, że Praga-Północ to też jedna z nielicznych dzielnic Warszawy, która w zdecydowanej większości zachowała swój historyczny charakter. Praskie kamienice położone przy ulicy Jagielońskiej są tego najlepszym dowodem. Bez wątpienia historia Pragi rozpoczęła się w  1648 roku kiedy Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie. Natomiast Praga stała się dzielnicą Warszawy, dopiero koło 1800 roku. Kultura, gwara, powiedzonka, piosenki, niespotykany klimat, kolorowe, przepiękne i bardzo charakterystyczne Maryjki, to są symbole Pragi, które powodują, że ta dzielnica jest coraz częściej poszukiwana przez inwestorów .


Zalety mieszkania w praskich kamienicach


“Rzuć bracie blagie i chodź na Pragie”- tak niegdyś śpiewała Kapela Czerniakowska, informując, że prawobrzeżna dzielnica Warszawy ma w sobie to coś, co czyni ją wyjątkową. Nazywam się Dawid Małycha i jestem współwłaścicielem topowej agencji nieruchomości operującej na rynku nieruchomości segmentu wyższego i Premium.  Pomagam klientom wybrać strategię odpowiednią do ich poziomu zamożności, zdolności kredytowej, oczekiwań rentowności, a także poczucia smaku. W dzisiejszym artykule chciałabym zaprezentować uroki mieszkania w zrewitalizowanych praskich kamienicach położonych przy ulicy Jagielońskiej. Tak na marginesie, uwielbiam ulicę Jagiellońską.

Z mojego artykułu dowiesz się:

  • Jak Praga wyglądała kiedyś i jakie zmiany zaszły w tej dzielnicy?
  • Dokonam opisu najatrakcyjniejszych praskich  kamienic położonych przy ulicy Jagielońskiej.
  • Postaram się odpowiedzieć na pytanie czy warto inwestować w nieruchomości  położone przy  prawobrzeżnej  Warszawie?

Historia Pragi


Tak więc artykuł rozpocznę od informacji iż, początki XIX w nie były łaskawe dla prawobrzeżnej Warszawy. “Było to skromne przedmieście targowe, gdzie handlarze przyjezdni i ludek miejscowy w dworkach drewnianych nadbrzeżnych raczył się miodem staropolskim i prawdziwymi toruńskimi piernikami z anyżem i kminkiem…”(S. Czarnowski).  Niegdyś Praga postrzegana była jako przedmieścia Moskwy. W związku z tym, w miejscu obecnego kina Praga wyznaczono nawet punkt zero, który służył do mierzenia odległości pomiędzy Warszawą a Moskwą.  Ulica Jagiellońska- bohaterka dzisiejszego artykułu- nosiła wtedy nazwę ulicy Petersburskiej. Niewątpliwie był to wyraźny znak dla ówczesnych mieszkańców dzielnicy – pamiętajcie kto tu rządzi!


Ulica Jagielońska


W rezultacie dopiero XX w przyniósł znaczące zmiany dla tej dzielnicy. Jak grzyby po deszczu wyrastają przepiękne praskie  kamienice min. przy ulicach Jagielońskiej, Ząbkowskiej, powstaje dworzec Kolei Petersburskiej, rozpoczyna się budowa Mostu Kierbedzia. Otwierają się liczne restauracje i bary, maleńkie hoteliki. Przy ulicy Petersburskiej – Jagielońskiej  powstaje gmach rządowego gimnazjum rosyjskiego. Niewątpliwie to właśnie przy Jagielońskiej znajdziemy liczne sklepy, a okoliczni kupcy będą się  prześcigali w oferowaniu coraz lepszych towarów. Było tam gwarno i wesoło. W 1919 r. ulica otrzymała obecną nazwę: Jagiellońska. W czasach PRL jej północną część przemianowano na Stalingradzką. Dzisiaj ponownie możemy spotkać się na ulicy JagielońskiejNa szczęście Praga-Północ i praskie kamienice nie doznały poważnych  zniszczeń w trakcie II wojny światowej. Dlatego zachowane przedwojenne nieruchomości są nadal jej bardzo charakterystycznym symbolem.


Mieszkańcy praskich kamienic


Bez wątpienie jeszcze kilka lat temu warszawska Praga nie cieszyła się renomą. “Siedziałeś, siedzisz albo będziesz siedział”- tak mawiano o mieszkańcach tej dzielnicy. Na szczęście Praga się zmienia. Przede wszystkim obecnie postrzegana jest jako kulturalne serce stolicy. Dlatego to tutaj odbywają się koncerty, tutaj mieszczą się klimatyczne bary i kafejki, szerokie chodniki i strefy wypoczynku.  W związku z tym zmienia się także infrastruktura tej dzielnicy: powstają luksusowe lofty i ekskluzywne apartamenty, rewitalizacji poddawane są praskie kamienice. Przede wszystkim działa metro. i niezawodna komunikacja miejska. Bezsprzecznie  ta dzielnica łączy w sobie tradycję, folklor i pyzy różyckie z nowoczesnym pojęciem luksusu. Śmiem twierdzić, że Praga  awansowała do pierwszej ligi miejsc wybieranych przez inwestorów i przyszłych nabywców nieruchomości. 


Praska gwara


Co wyróżnia  prawobrzeżną część Warszawy od innych dzielnic? Co takiego nadaje jej uroku i powoduję, że przebywanie tam wprowadza nas w zupełnie inny świat? Oczywiście myślę przede wszystkim o gwarze warszawskiej, którą każdy mieszkaniec Pragi posługuje się znakomicie.Bez wątpienia najbardziej charakterystyczną cechą gwary warszawskiej  jest dodawanie końcówki –ak. I tak mamy zamiast szczenię- szczeniaka, w sklepię nie prosimy o kurczę, ale o kurczaka. Tutaj nikt nie bierze za rękę dziecię, ale dzieciaka. To dzięki gwarze warszawskiej pijemy wódeczkę, jemy kotlecik. Z tej gwary pochodzą również zmiękczenia: -gie i –kie. Dlatego na Pradze jemy bułkie i pijemy herbatkie. Gwara warszawska to też nowe słowa: poduszka to kobieta, cyferblat- twarz, a piwonia to piwo.


Wpływ gwary warszawskiej na język polski


Czyż może być piękniej niż na Pradze? Oczywiście, że nie ponieważ:”U nas się bierze pod żeberko i za kark! Więc ponieś flagę, weź na odwagę i chodź na Pragę pod lunapark!”  Na pewno wiecie, że gwara warszawska miała decydujący wpływ na tzw. grypserę. Wszystkie szlugi,szamy, bajery, gity i grandy- pochodzą właśnie z warszawskiej Pragi. Jeśli nie wiesz, że sikor- to zegarek, nie umiesz bajerować  (czyli kłamać), niechcący coś zajumałeś ( czyli ukradłeś) i na dodatek capisz jak fajans  – nie masz czego szukać na prawobrzeżnej części Warszawy. 


Praskie kamienice-Ulica Jagielońska


Warszawska Praga nigdzie się nie spieszy, nie pędzi. Żyje swoim życiem. Tutaj wszyscy się znają i wiedzą o sobie wszystko. To takie małe miasteczko, które zamieszkuje stary typ warszawiaka: dumny i honorowy, zawsze gotowy do bitki i wypitki, ale pomoże we wszystkim. Na praskim brzegu powstały dwie stacje metra: przy Stadionie Narodowym i pl. Wileńskim- myślę, że to znacznie zmieniło postrzeganie tej dzielnicy. Średnia cena mieszkania na Pradze-Północ rośnie szybciej niż dla całego miasta. Co ważne, coraz więcej mieszkańców stolicy  rozważa zamieszkanie na Pradze-Północ. Należy dodać, że Jagiellońska to jedna z najstarszych praskich ulic, która na mapie miasta została odnotowana około roku  1762 będąc wtedy targowiskiem, aby w 1916 roku  przyjąć obecną nazwę. Praskie kamienice przy Jagielońskiej postrzegane są jak swoiste perły w koronie.


Korzyści płynące z  inwestowania w praskie kamienice przy ulicy Jagielońskiej


Dzięki rewitalizacji zabytkowych praskich  kamienic, Praga jest coraz wyżej pozycjonowana w rankingach ekskluzywnych dzielnic do zamieszkania. Bez wątpienia stare kamienice mają nie tylko wielką  wartość historyczną ale przede wszystkim niesamowitą  architekturę, pozwalającą na dowolność aranżacji. Jestem przekonany, że takie inwestycje nadają się świetnie pod wynajem ze względu na  bardzo duży potencjał i  spodziewaną stopę zwrotu z inwestycji. Praga-Północ kusi nie tylko niższymi cenami mieszkań ale ma czym się pochwalić. Rewitalizacja Pragi-Północ i praskich kamienic szczególnie przy ulicy Jagielońskiej, dodała jej prestiżu i pomogła w zbudowaniu zaplecza, które zainteresowało inwestorów.   


Praskie kamienice przy ulicy Jagielońskiej


Praskie kamienice, to budynki mające  swoją historię,  często mówimy o nich: nieruchomości z duszą. Przez lata zapomniane przez władze i inwestorów, obecnie odzyskują swój niepowtarzalny urok i czar. Dzięki rewitalizacji praskich kamienic wielu z nas ma szansę znaleźć nieruchomość nie tylko w idealnej lokalizacji ale również o niecodziennym zachwycającym oko standardzie.Ulica Jagiellońska kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawych obiektów. Uważam, że najbardziej charakterystyczny  obiekt tej okolicy to praska synagoga, która znajdowała się na rogu obecnych ulic Jagiellońskiej i Kłopotowskiego. Oczywiście ulica Jagielońska pełna jest pereł do odkrycia, nie sposób w jednym artykule opisać wszystkich ważnych obiektów. Dlatego skupię się tylko na najważniejszych i poddanych najkorzystniejszej rewitalizacji. 


Praskie kamienice-Jagielońska 22


Swoje rozważania rozpocznę od inwestycji na Jagielońskiej 22. Jej właścicielami byli Chaim Herkowicz oraz  Perla Grünberg.  Kamienica uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej, przebudowano ją około roku 1950, niestety nie zachowując oryginalnej ornamentyki. Za to wnętrze kamienicy to prawdziwa perła w kornie. Wejście do niej zdobiły oryginalne girlandy i piękne drzwi wejściowe. Na posadzkach podestów można było  podziwiać zachowaną dwubarwną ceramikę. Klatkę schodową zdobiły piękne balustrady. Ponieważ kamienicę zamieszkiwała ludność żydowska,   znajdziemy tam elementy zdobnicze związane tą społecznością min. mezuzy  i dzwonki do drzwi ozdobione napisem “Proszę kręcić”. Mieszkania były  wysokie i bardzo duże, niektóre z nich posiadały  piece kaflowe i przecudnej urody zdobienia przy sufitach. Z czasem podupadły na swojej świetności  i uległy zniszczeniu.


Rewitalizacja kamienicy przy Jagielońskiej 22


W związku z tym remontu i renowacji  kamienicy podjęła się firma Fenix Group, która oddała ją do użytkowania w 4 kw. 2018 roku.  Oczywiście przede wszystkim wymieniono piony hydrauliczne, oraz  całą elektrykę. Na schodach zachowano stuletnią stolarkę. Wybudowano nowoczesną windę. Metraże lokali mieszkalnych kształtują się od 29 do 97 metrów kwadratowych Budynek posiada od 5 do 6 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 1 kondygnację podziemną.Wysokie mieszkania mają wysokość  od 2,90 m do 3,5m, drewniane okna z elementami ozdobnymi odtworzone na wzór oryginalnych, drzwi wzorowane na oryginalnych-  na pewno to dodaje elegancji i prestiżu tej niezwykłej nieruchomości.  Podsumowując: kamienica znajduje się w bardzo szybko rozwijającej się części starej Pragi, tuż przy ulicy  Targowej i Alei Solidarności. Dostępna sieć komunikacji miejskiej to zdecydowany atut tej nieruchomości. W niewielkiej odległości od oficyny znajdują się parki , warszawskie ZOO, czy warszawska plaża. 


Praskie kamienice-Jagielońska 32


Nieruchomość powstała w 1904 roku.Ta niezwykle udana rewitalizacja zrujnowanej kamienicy zachwyca dopasowaniem budynku do charakteru ulicy.  Inwestor zachował w niej wiele elementów , które przypominają dawną świetność tej nieruchomości. Pozostawiono oryginalne okucia w bramie wejściowej a w niektórych mieszkania nadal są piece kaflowe.


Rewitalizacja Jagielońskiej 32


W latach 2014-2016 spółka Nordic Capital Management dokonała pod okiem konserwatora generalnego remontu kamienicy. Aktualnie w budynku jest 36 lokali mieszkalnych. Z pewnością jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kamienic na Pradze.  Potężny gmach , kuta brama i pamięć o fabryce mebli, która znajdowała się w podwórku tej nieruchomości- czynią ją bardzo charakterystycznym budynkiem na mapie Warszawy.  W tym budynku znajduje się 36 lokali o metrażu od  70 do 130 m2. To, co  wyróżnia tę oficynę spośród innych to zachowane piękne sztukaterie i oryginale parkiety. Na pewno jest to wymarzona lokalizacja – spokój, bliskość restauracji czy kin, czyni tę nieruchomość  wyjątkową.Zamieszkanie w niej  pozwala jednocześnie na ciszę i spokój bez rezygnowania ze  sprawnej  komunikacji z resztą miasta.


Praskie kamienice-Jagielońska 27


Kamienica na Jagielońskiej 27 została wpisana do rejestru zabytków w 2017 roku. Ta pięknie odnowiona oficyna, zachwyca nawet najbardziej wymagających klientów. Inwestor umiejętnie zachował dawny charakter budynku nadając mu zarazem nowy blask.  Właścicielami tej pięknej eklektycznej kamienicy byli Jan i Gustaw AhrensenObiekt  został wybudowany w latach 1913-1914. Uległ zniszczeniu i dewastacji po wojnie.


Rewitalizacja Jagielońskiej 27


W związku z tym, rewitalizacji budynku podjęła się  firma Fenix Group. W rezultacie remont  rozpoczął  się w 2 kw. 2017 roku, a inwestycja została oddana do użytkowania w 4 kw. 2018 roku. Ze względu na przedwojenny charakter kamienicy, inwestor  zachował się piękne balustrady, lastriko oraz stylową sztukaterię z pereł zdobiącą ściany i sufity. Natomiast w bramie zachowano  ceramiczną posadzkę z  ćwierćwiecza XXw. Budynek posiada 6 kondygnacji oraz 1 kondygnację podziemną. Cała inwestycja składa się z 40 lokali mieszkalnych, o metrażu od 31 do 62 metrów kwadratowych. Mieszkania są wysokie od 260 do 280 cm wysokości. W inwestycji znajdują się komórki lokatorskie.Podsumowując: Kamienica stoi w znakomitym punkcie, w niedalekiej odległości od  Alei Solidarności i nie zasypiającej ulicy Targowej. W pobliżu przebiegają liczne linie tramwajowe i  linia metra. Niedaleko znajduje się Dworzec Wileński. Jagiellońska 27 to adres dla osób ceniących warszawski klimat i  doceniających  dawne budownictwo.


Praskie kamienice -Jagielońska 18


Ta czteropiętrowa kamienica (ujęta w gminnej ewidencji zabytków) została wzniesiona w 1878 roku dla Brzozy i Nachtszterna, pod kierunkiem Edwarda Rucińskiego. Pierwotnie była dwupiętrowa została nadbudowana po 1898 r. W kamienicy mieścił się żydowski dom modlitwy. W czasie wojny budynek frontowy nie uległ zniszczeniu. Jedynie oficyny uległy częściowemu zburzeniu. Jednak podczas powojennego remontu wystrój elewacji został całkowicie zniszczony. W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta. Posiada kilkanaście lokali mieszkalnych i jeden lokal użytkowy w przyziemiu.  Budynek ma status zabytku, zachwyca wyglądem, przypomina dawną Warszawę, jej urok i czar.


Dom pod Sowami


Ta stylowa kamienica przy Okrzei 26, zwana “Domem pod Sowami”, została wzniesiona około 1906 r. dla księcia Bronisława Massalskiego. W związku z tym  wśród mieszkańców Pragi znana jest  również pod nazwą Kamienica Massalskich. Ten pięciopiętrowy budynek powstał w 1912  u zbiegu ówczesnej ulicy Brukowej i Petersburskiej, dziś Okrzei i Jagiellońskiej. Na pewno  jest to jedna z najciekawszych kamienic –Pragi Północnej. Łączy w sobie elementy secesyjne i eklektyczne. Jej elewacja została obłożona ceramiczną okładziną, a  zdobią ją rzeźby sów z rozpostartymi skrzydłami, które dały inspirację dla nazwy budynku.Jednak  oprócz charakterystycznych sów budynek może poszczycić się  płaskorzeźbami nietoperzy, smoków i gryfów, mitycznych postaci z głową orła i ciałem lwa, które dodają jej uroku.  Naroże gmachu zdobi wykusz, zwieńczony kopułą. Niegdyś standard Kamienicy pod Sowami,  był bardzo  wysoki. Każdy apartament posiadał przestronny salon, trzy lub cztery pokoje, łazienkę. 


Rewitalizacja Kamienicy pod Sowami


Kamienica pod Sowami szczęśliwie przetrwała II wojnę światową. Jednak przez ponad pół wieku kamienica nie była remontowana. Generalny remont kamienicy odbywał się na przełomie lat: 2016 -2018r . Deweloper postanowił przeznaczyć na remont Domu pod Sowami 14 mln zł. Postanowiono przywrócić kamienicy utracony blask. Budynek odrestaurowano według planów architektonicznych sprzed 1914 roku. Są w niej 42 mieszkania   o powierzchni od 22 m2 do 160 metrów kwadratowych na piętrach 1-3. Mieszkania mają wysokość od 375 cm do 282 cm. Przede wszystkim są to  małe mieszkania jedno- i dwupokojowe. Dopiero na ostatnich piętrach usytuowane są mieszkania, dwupoziomowe, z drewnianymi tarasami na dachu.  Kamienica stoi blisko ulicy Targowej i Alei Solidarności. W pobliżu przebiegają liczne linie tramwajowe i autobusowe, a także druga linia metra.


Podsumowanie


Podsumowując, muszę stwierdzić, że Praga Północna zachowała swój indywidualny charakter i niepowtarzalny klimat. Na pewno jest to dzielnica  z  nigdzie nie spotykanym klimatem, mająca swój urok i czar. Przede wszystkim jest to miejsce dla koneserów piękna i luksusu. Jednak należy zauważyć, że mieszkania w zrewitalizowanych praskich  kamienicach przy ulicy Jagielońskiej to nie są tanie inwestycje . Na pewno  wpływ na to ma doskonała lokalizacja, historie związane z każdym budynkiem, niepowtarzalny i charakterystyczny wystrój wnętrz – to wszystko czyni te nieruchomości wyjątkowymi i bardzo poszukiwanymi na rynku nieruchomości premium.


Czy warto inwestować w praskie kamienice?


Niewątpliwe jest to bardzo atrakcyjna forma lokaty funduszy. Więcej o opłacalności inwestowania w nieruchomości pisałem w artykule Inwestowanie w nieruchomości. Uważam, że te wszystkie cechy praskich nieruchomości dają pewność lokaty kapitału. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wartość tych kamienic z każdym rokiem będzie rosnąć. Jeśli masz zgromadzone fundusze i nie wiesz co z nimi zrobić moja podpowiedź brzmi: zainwestuj w zakup mieszkania w tego typu budynku. Nie ma możliwości, aby nieruchomosci, które są unikalne, ponadczasowe, niezwykłe architektonicznie nie urosły w przyszłości szybciej, niż rynek, Tym bardziej, że rozmawiamy o rynku, który ma stać się bardzo prestiżowym nowym miejscem na mapie Warszawy.


Dawid Małycha – Managing Director Małycha Nieruchomości Premium


Obserwuj nas na Facebook:  Małycha Nieruchomości Premium i Małycha Business Finance


Pomocne Materiały:

Kredyty Hipoteczne (Blog MBF):


Małycha Nieruchomości Premium & Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów

inwestowanie w nieruchomościDawid i Olga Małycha to właściciele agencji nieruchomości operującej na rynku wyższym i Premium, oraz firmy pośrednictwa kredytowego.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później dodatkowo Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

Agencja nieruchomości MNP to nieruchomości segmentu wyższego, oraz Premium. Obsługujemy klientów z Polski, oraz całego świata. Dawid prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości. Olga ze swoim zespołem w części MBF pomaga uzyskać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości.

Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź ten adres Małycha Business Finance 

1/5 - (1 vote)

Zostaw proszę komentarz



Dlaczego Stara Praga jest tak wyjątkowa? - Małycha Nieruchomości Premium

3 lata ago

[…] razem napisałem artykuł przedstawiający magiczne kamienice przy ulicy Jagiellońskiej, dziś skupię się całym osiedlu w tej części Warszawy. Muszę przyznać, że napisanie […]

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Współpracujemy z następującymi
instytucjami rynku nieruchomości

Skontaktuj się z Nami

Znajdź Nas:

©2021 Małycha Nieruchomości Premium