Park Skaryszewski

Park Skaryszewski to jeden z najpiękniejszych parków warszawskich, rozciąga się pomiędzy Aleją Zieleniecką, Aleją Waszyngtona i ulicą Międzynarodową. Jego wschodnią granicę wyznaczają Błonia Elekcyjne. Powstał w 1906 r, na terenie dawnej osady Kamion, na tarasie zalewowym Wisły. Pierwszym projektantem ogrodu był Franciszek Szanior. Architekt był tak zafascynowany terenem, że plan budowy parku nakreślił zaledwie w jedną noc. Zgodnie z jego pomysłem, park Skaryszewski miał być zaprojektowany na wzór ogrodów angielskich, ze szczególnym naciskiem na doskonale wytyczoną sieć komunikacyjną.

Ta enklawa zieleni, miejsce odpoczynku warszawiaków, zachwyca bogata roślinnością, ferią barw i kolorów, przepiękną architekturą w stylu art – deco. Park, to ponad pięćdziesiąt hektarów terenu, które najczęściej nazywane są zielonymi płucami Warszawy. Został wpisany do rejestru zabytków 13 grudnia 1973. Dziś kontynuuję cykl wpisów o Saskiej Kępie, ostatnim razem pisałem na temat inwestycjach deweloperskich w tej części dzielnicy. Dziś na temat przepięknego parku miejskiego.


Wszystko, co musisz wiedzieć o Parku Skaryszewskim


Park zbudowany jest na planie trapezu. Jego kręgosłup to jesionowa aleja, która rozgałęzia się na mniejsze odnogi. Dookoła parku rozpościera się aleja lipowa. która prowadzi do ogrodu różanego. Biegające wiewiórki i sikorki uwielbiają usytuowane tutaj wzgórza świerkowe, a ja uwielbiam przechadzać się z rodziną po pobliskich pagórkach, alejkach, dróżkach. Lato, zima, wiosna jesień – niezależnie od pory roku, to miejsce zaskakuje mnogością atrakcji. Latem możesz pływać kajakiem, jeździć na rolkach, oglądać filmy w kinie plenerowym, czy uczestniczyć w zajęciach z jogi. Amatorzy nart biegowych ukochali to miejsce szczególnie zimą.

Jesień, wiosna to przepiękne kolory, spacery, plenery,  sesje zdjęciowe, koncerty. Tu napijesz się aromatycznej kawy, zjesz lody, obiad. Nie mogę w tym miejscu nie wspomnieć, że Park Skaryszewski w 2009 roku został laureatem IV edycji konkursu na Najpiękniejszy Park w Polsce. To miejsce, w którym bez mrugnięcia okiem możesz położyć się na trawie, przyprowadzić ze sobą psa i kota, a twoje dziecko może deptać trawniki – i nikt mu nie zwróci uwagi. To przyjazne miejsce dla rodzin i ich pociech.


Historia Parku Skaryszewskiego


Zacznijmy od tego, że historia parku, mówiąc kolokwialnie, jest trochę skomplikowana. Wiąże się bezpośrednio z powstaniem trasy wylotowej z Warszawy w kierunku Pragi. Jeszcze sto lat temu, na miejscu dzisiejszego Parku, rosła bujna zielona trawa, a okoliczni mieszkańcy wypasali krowy. W momencie, w którym postanowiono połączyć Saską Kępę z Warszawą, okazało się, że nowa trasa, dodatkowo nazwana imieniem cara Mikołaja II, absolutnie nie może przechodzić obok krowiego pastwiska. I tak właśnie powstał pomysł zamiany terenów wypasu zwierząt, na tereny rekreacyjne. W tym miejscu rozpoczyna się historia Parku Skaryszewskiego.


Tereny wystawowe


Około roku 1904, zanim ruszyły pierwsze prace związane z projektem parku, Warszawa stanęła przed wyzwaniem zorganizowania Wielkiej Wystawy Krajowej. Tereny obecnego Parku Skaryszewskiego, wydawały się idealną lokalizacją. Płaskie, równe, położone blisko centrum, a dodatkowo porośnięte łąkami, stanowiły idealny kąsek dla władz Warszawy. Właściwie na próbie zorganizowania tego wydarzenia zyskał nie tylko idea samego Parku, ale przede wszystkim Saska Kępa. Podsumowując, warto zapamiętać, że to właśnie wtedy dostrzeżono tę dzielnicę, która w niedługim czasie zamieniła się w ekskluzywne tereny, zasiedlone przepięknymi willami. Niestety plany zorganizowania Wystawy, na terenach obecnego Parku Skaryszewskiego, przerwał wybuch II wojny światowej.


Pierwsze wzmianki o Parku Skaryszewskim


Pierwsze prace, które dotyczyły założenia parku, rozpoczęto w 1905 r. od osuszania terenu. Pod koniec lat dwudziestych 20-tego wieku, na terenie obecnego Parku założono przepiękny ogród daliowy i różany. Park z roku na rok powiększał się. Wzbogacano jego ekspozycje o przepięknej urody rzeźby: Tancerkę Stanisława Jackowskiego, czy Kąpiącą się Olgi Jackowskiej. W 1929 r Park na cześć ówczesnego premiera, przyjął jego imię. Odtąd Park nosił nazwę: Park im. Ignacego Paderewskiego. To właśnie Paderewski był inicjatorem postawienia w parku pomnika prezydenta Wilsona.

Niestety w czasie wojny uległ zniszczeniu, odbudowano go dopiero w 1992 roku. Po wojnie, w wyniku zawirowań politycznych, imię Paderewskiego zostało usunięte z nazwy. Ponownie zagościło w nazwie Parku w roku 1980. Park do dnia dzisiejszego nazywany jest potocznie Skaryszakiem i pod taką nazwą znany jest większości warszawiaków. Mało kto pamięta lub wie, że nasz Skaryszak w czasie wojny, stanowił miejsce potyczek bitewnych pomiędzy powstańcami, a plutonami Wehrmachtu.


Uroczyste otwarcie Parku Skaryszewskiego


Wrota Parku zostały otwarte dla spacerowiczów i zwiedzających w 1916 r. Trzeba zaznaczyć w tym momencie, że lata międzywojenne, to lata świetności Parku. Postrzegany był wtedy, jako jedno z najbardziej eleganckich miejsc w Warszawie. Mieszkańcy stolicy zachwycali się roślinnością, rzeźbami alejkami i urokliwymi stawami. Główną aleje parkową bardzo często wykorzystywano do organizowania pokazów mody czy konkursów nowych modeli samochodów.

Zapewne niespodzianką dla wielu z nas, jest fakt, iż nasz obecny Skaryszak, był w latach XX dwudziestego wieku, miejscem polowań! Obiektem wystrzałów zostały zające, które niczym plaga zalały ówczesny park. Pomysłodawcą odstrzałów był, kierownik miejskich terenów zielonych inż. Leon Danielewicz. Oczywiście tego typy atrakcja była jak wisienka na torcie dla śmietanki towarzyskiej Warszawy.


Zabytki Parku Skaryszewskiego


Uroda Parku Skaryszewskiego, jego urok i czar podbijane są licznymi niespodziankami architektonicznymi. Juliusz Dzierżanowski zaprojektował przepiękne pawilony, które mają tutaj swoje zaszczytne miejsce. Wzrok przyciąga również popiersie Ignacego Paderewskiego, które umieszczono tuż przy wejściu do Parku. Zabytkowa kapliczka, która podczas wojny była skrzynką kontaktową ruchu oporu, wykonana z bielonego betonu, stanowi miejsce spotkań warszawiaków.

Często spotykam się z określeniem, że Park Skaryszewski to plenerowa galeria sztuki – wytrawny obserwator znajdzie w nim przepiękne zabytki, ukryte wśród rozległej zieleni. W parku mieści się  hotel i karczma Dedek Park, kawiarnia Misianka i pub Przystań, w którym prężnie działa letnie kino Perła. Tuż obok parku umieszczona została tablica w kształcie przewróconego wieżowca. Upamiętnia wszystkich Polaków, którzy zginęli w ataku na World Trade Centre


Sport w Parku Skaryszewskim


Ponieważ Park Skaryszewski to miejsce, w którym warszawiacy bardzo chętnie spędzają czas wolny, miejsce przyjazne rodzinom, biegaczom , joginom – władze miasta zadbały o to, aby infrastruktura sportowa była na bardzo wysokim poziomie. Przy alei Zielenieckiej stoi ogólnodostępna siłownia plenerowa, drugiej szukaj w pobliżu Kanału Wystawowego. Zimą władze miasta organizują tutaj jedne z najważniejszych imprez biegowych: Bieg Wilczym Tropem, Bieg Wedla oraz Praska Dycha, czy bieg noworoczny. Amatorzy biegania mają wytyczoną ścieżkę biegową. Kajaki i rowery wodne – to latem jedne z najważniejszych atrakcji parku.


Zbiorniki wodne


W sercu parku znajdują dwa zbiorniki wodne, które łączy kanał: Staw na Kosku i Staw Kaczy. Mają powierzchnię 11.3 ha. W niedalekiej odległości znajduje się Jeziorko Kamionkowskie o powierzchni 8 ha, które łączy się z Kanałem Wystawowym z Jeziorem Gocławskim. Nie wiem czy wiecie, ale Jezioro Kamionkowskie wchodzi w skłąd obwodu rybackiego i jest miejscem sportowego połowu ryb na wędkę. Wędkarze uwielbiają to miejsce, ponieważ przy dobrych wiatrach można złowić szczupaka, okonia, czy sandacza. Stały poziom wody utrzymuje stacja pomp, która istnieje od 1927 r.


Atrakcje dla dzieci w Parku Skaryszewskim


Plac zabaw w parku Skaryszewskim ma już swoje lata, stanowi wielką atrakcję dla dzieciaków. Wszędobylskie wiewiórki, trawa, miękki pasek – czegóż więcej potrzeba dzieciom do szczęścia? W Parku znajduje się uwielbiana przez dzieciaki huśtawka „Bocianie gniazdo”. Ale jest również tuba, walec do trenowania równowagi czy kołowa przeplotnia. Kreatywni rodzice w ciepłe dni wypożyczają kajaki, a mamy z maluchami mogą karmić kaczki. W parku możesz zorganizować super czas dla dzieci, ponieważ możesz zrobić piknik, bawić się w gry terenowe, biegać i hasać do woli. Podsumowując, pamiętaj tylko, że park jest bardzo duży i łatwo stracić z oczu swoich małych najbliższych. Rodzice wspólnie z dzieciakami odwiedzają kamienną grotę, z której wypływają Grochowskie Wodogrzmoty, a woda spływa trzystopniową kaskadą.


Park Skaryszewski obecnie


Zainteresowanie Parkiem nie zmniejsza się. Zmiany które zachodzą w jego organizacji są zauważalne gołym okiem. Park pięknieje z roku na roku. Rewitalizacja uliczek, mostów, pamiątek, sprawia, że jest to miejsce chętnie odwiedzają  rodziny z dziećmi, spacerowiczów z okolic i całej Warszawy. Romantyczne stawy, kaskady wodne, wzgórza, sztuczny wodospad i rozarium – przyciągają tłumy. W parku jest aż 280 gatunków drzew i krzewów.

Warto wspomnieć, że w najlepszych czasach park mógł się poszczycić 50 tysiącami kwiatów dalii. Obecnie park pochwalić się może kolekcjami kasztanowca mieszańcowego, cypryśnika błotnego, jesionów amerykańskich, 10 rozrośniętych korkowców amurskich, orzesznika gorzkiego, jesionów wąskolistnych czy wieżowców południowych. W centralnej części parku dumnie rośnie pomnik przyrody: buk pospolity w odmianie purpurowej. 420 cm obwodu zachwyca spacerowiczów.


Niespodzianki w Parku Skaryszewskim


Zaskoczę Was zapewne informacją, że pod koniec lat 60-tych Park Skaryszewski był miejscem gdzie można było spotkać osoby zbierające pieczarki, maślaki czy borowiki. Mniej więcej 6 lat temu w parku zauważono około 125 gatunków grzybów wielkoowocnikowych. W parku rośnie również gwiazdosz szorstki, objęty ścisłą ochroną. Natomiast w pobliżu stajni „Pociecha” mieszczącej się tuż przy parku, zauważono nowy dla Polski gatunek grzyba: gnojankę różowawą. Park Skaryszewski to przepiękne rabaty, aleje, place zabaw, stawy i mosty, jeziorko ą alejki, rabaty kwiatowe. Kiedy po spacerze zgłodniejemy, bliskość ulicy Francuskiej z dużą ilością restauracji, kawiarni i innych przybytków gastronomicznych, zachwyci każdego.


Dlaczego Park Skaryszewski nieustannie zachwyca?


Po pierwsze mnie urzeka to, iż jest to jeden z nielicznych parków na terenie Europy, który powstał w myśl idei naturalnej przestrzeni wtopionej w urbanistyczny układ miasta. Dlatego takie parki z naturalnym krajobrazem mają olbrzymie znaczenie dla mieszkańców miasta. Naturalne wzniesienia, pagórki, stawy, kaskady wodne – czy można chcieć piękniejszej przestrzeni dla weekendowego odpoczynku? Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że jest to jedyny park w Warszawie, w którym można poczuć zachwycający zapach czekolady, wydobywający się z Zakładów Wedlowskich. Park Skaryszewski to miejsce z duszą, służące do wypoczynku. To miejsce z historią i duszą, której strzegą dwie stuletnie topole. Podsumowując, Park Skaryszewski to miejsce szczególnie ukochane przez mieszkańców Saskiej Kępy. Znają tu wszystkie dróżki i uliczki, ponieważ Park to ich wielki powód do dumy: „Dla saskokępczaków to jest ukochany park! I mówi się tutaj, że on jest dużo piękniejszy od Łazienek”


Ciekawostki o Parku Skaryszewskim


Warto zauważyć, że Park Skaryszewski doceniła również królowa Elżbieta II podczas swojej jedynej wizyty w Warszawie. Po wizycie w parlamencie, udała się do Parku Skaryszewskiego, złożyła wieniec pod pomnikiem brytyjskich lotników poległych, którzy przylecieli z pomocą dla powstańców warszawskich. Właśnie tutaj spadł samolot zestrzelony przez Niemców. Kończąc należy wspomnieć, iż królowa z parku wyszła z  prezentem – kawałkiem wraku samolotu z parku Skaryszewskiego, który otrzymała od Jerzego Hartwiga.


Dlaczego Saska Kępa jest tak cudownym miejscem do życia?


Bo znajdziesz tu wszystko, co potrzebne do życia, a Park Skaryszewski jest taką wisienką na torcie. Uwielbiam tu pracować, ponieważ stare rynki warszawskie to najpiękniejsze miejsca do życia. Prawdopodobnie z naszym zespołem sprzedajemy najwięcej nieruchomości na Saskiej Kępie. Jesteśmy agencją nieruchomości posiadającą tu siedzibę firmy, ale to tylko jedna z wielu lokalizacji na jakich pracujemy. Zawsze mówię, że jesteśmy lokalną marką posiadającą klientów z całej Warszawy, dlatego też wiele naszych sprzedaży to transfery nowych osób do tej dzielnicy z innych części stolicy.


Przyjdź do nas, jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w sprzedaży nieruchomości!

Dawid Małycha – Managing Director Małycha Nieruchomości Premium


Obserwuj nas na Facebook:  Małycha Nieruchomości Premium i Małycha Business Finance


Pomocne Materiały:

Motywacja MNP:

Kredyty Hipoteczne (Blog MBF):


Małycha Nieruchomości Premium & Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów

inwestowanie w nieruchomościDawid i Olga Małycha to właściciele agencji nieruchomości operującej na rynku wyższym i Premium, oraz firmy pośrednictwa kredytowego.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później dodatkowo Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

Agencja nieruchomości MNP to nieruchomości segmentu wyższego, oraz Premium. Obsługujemy klientów z Polski, oraz całego świata. Dawid prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości. Olga ze swoim zespołem w części MBF pomaga uzyskać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości.

Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź ten adres Małycha Business Finance

Ocena

Zostaw proszę komentarzTreści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Współpracujemy z następującymi
instytucjami rynku nieruchomości

Skontaktuj się z Nami

Znajdź Nas:

©2021 Małycha Nieruchomości Premium