Marketing Nieruchomości

Marketing nieruchomości to najprościej rzecz ujmując zbiór narzędzi z jakich możesz skorzystać w całości, lub selektywnie chcąc sprzedać swoją nieruchomość. Niektóre z nich możesz zastosować samodzielnie, a niektóre z nich to know-how doświadczonych agentów nieruchomości. Nazywam się Dawid Małycha i sprzedaję luksusowe nieruchomości, oraz mieszkania inwestycyjne. Uważam, że nowoczesny marketing nieruchomości można zastosować do wszystkich rodzajów mieszkań i domów. Dlatego mam nadzieję, że ten post będzie pomocny każdemu z Was. Ostatnim razem pisałem o tym jak sprzedać mieszkanie i watek marketingu nieruchomości był tam poruszony. Dziś chciałbym go rozwinąć, oraz nawiązać do poprzedniego wpisu. Czytając dzisiejszy artykuł: marketing nieruchomości dowiesz się min.:

 • Od czego zacząć określając strategię sprzedaży nieruchomości?
 • Dlaczego profesjonalne zdjęcia i opis nieruchomości napędzi ruch na Twoją ofertę?
 • Gdzie promować ofertę nieruchomości?
 • Systemy wymiany ofert pomiędzy agencjami – jak to działa w praktyce?
 • Marketing szeptany wśród agentów nieruchomości.
 • Dlaczego współpraca z agencją, zamiast sprzedaży na własna rękę?

Strategie sprzedaży nieruchomości

Kto jest Twoim wymarzonym klientem, oraz dlaczego? Jest to pierwsze podstawowe pytanie marketingu. Sprawdza się również w nieruchomościach. Określając kto może mieszkać w Twojej nieruchomości jesteś w stanie wymyślić drogę dotarcia do takich osób. Inną strategię przyjmiesz dla kawalerki do remontu, inną dla mieszkań inwestycyjnych, jeszcze inną dla luksusowych apartamentów. Po pierwsze przygotowując opis nieruchomości skupiasz się na swojej grupie docelowej, po drugie gdzie indziej szuka się “kowalskiego”, gdzie indziej inwestora rynku nieruchomości, a jeszcze gdzie indziej zamożnych klientów.

Podam Ci prosty przykład. Moim celem jest obracania się w środowisku luksusowych nieruchomości, dlatego ciągle szukam kontaktu do zamożnych osób, oraz inwestorów rynku nieruchomości mogących posiadać takie mieszkania lub chcących je kupić. Organizuję szkolenia, staram się pozyskać nowe kontakty poprzez klientów, jestem otwarty na wyjazdy zagraniczne celem wykonania prezentacji na temat rynku nieruchomości inwestycyjnych i premium. Prowadzę aktywnie social media i tak również trafiam do moich klientów.

Potrzebujesz wsparcia w sprzedaży lub znalezieniu nieruchomości? Skontaktuj się z ekspertem Małycha Nieruchomości Premium

Czy jako klient możesz to zrobić samodzielnie? Pewnie nie, stąd to pierwszy dowód na to, że warto współpracować z wybraną agencją nieruchomości. Koniecznie na umowie wyłącznej.

Dlaczego warto zamówić profesjonalną sesję zdjęciową? 

Odpowiedź jest prosta. Niech każdy w życiu zajmie się tym, na czym zna się najlepiej a świat będzie prostszy. Na rynku luksusowych nieruchomości w Warszawie nie znam ani jednego agenta, który osobiście wykonuje zdjęcia nieruchomości. Wszystkie szanujące się agencje korzystają bowiem ze specjalistów. Podam Ci kilka trików, które warto znać, kiedy wykonujesz sesję fotograficzną, a Ty zastanów się, czy warto wymyślać koło na nowo, czy oddać sprawy w ręce specjalistów:

 • Profesjonalny fotograf korzysta z lustrzanki, dzięki której można wykonać sesję nawet w półmroku,
 • Zdjęcia powinny zostać poddane korekcie dla wyeksponowania kolorów,
 • Lepiej pokazać mniej niż więcej, czy na pewno wiesz co?
 • Zdjęcia artystyczne są czasem lepsze, niż techniczne,
 • Podstawowy home staging jest lepszy, niż żaden.

marketing nieruchomościDlaczego czasem oglądając zdjęcia masz ochotę wziąć telefon w ręce i zadzwonić? Bo ktoś wcześniej bardzo dobrze je przygotował. Było odpowiednie światło, ustawienie obiektywu na to, co warto wyeksponować. Dodatkowo ktoś mógł zastosować elementy home stagingu, dzięki czemu wszystko wydawało się po prostu ładniejsze. Aktualnie zajmuję się sprzedażą mieszkania, gdzie home staging był  przygotowany przez profesjonalną firmę, efekt? Telefon dzwoni w każdym tygodniu, a oferta jest dopiero trzeci tydzień na rynku. To bardzo krótko, jak chodzi o rynek premium. Spójrz na jedno ze zdjeć tej oferty i oceń, czy przyciąga uwagę?

Jak przygotować opis nieruchomości?

Kiedy patrzę na opisy nieruchomości zamieszczonych w Internecie nieruchomości to generalnie można wyróżnić kilka strategi.

 1. Strategia SEO

Zazwyczaj przygotowana przez agencje nieruchomości, raz jeden w życiu widziałem stronę docelową nieruchomości zrobioną przez klienta. Chodzi tutaj o to, że opis nieruchomości zawiera takie słowa kluczowe, które roboty google odbierają w sposób pozytywny. Idąc dalej, wpisując popularne frazy w wyszukiwarce masz szansę, że Twoja nieruchomość zostanie wyświetlona na pierwszej stronie na wysokich pozycjach, najlepiej jako jedna z pierwszych trzech linków. Nie jest to łatwe, wymaga specjalistycznej wiedzy marketingowej. Strategia jaka występuje bardzo rzadko.

2. Strategia logicznego przedstawienia nieruchomości

Ten schemat opisu nieruchomości staje się coraz bardziej popularny. Często stosowany przez agencje, rzadziej przez klientów. Chodzi mniej więcej o to, aby opis nieruchomości był stałym powielanym schematem. Na przykład: lokalizacja, standard wykończenia, rozkład pomieszczeń, dodatkowe informacje. Występują również inne schematy: gdzie będziesz mieszkał, co mówią poprzedni właściciele, co znajdziesz w okolicy itd. Moim zdaniem każdy z nich jest świetny, ponieważ nadaje logiki opisowi nieruchomości, a jeśli wszystkie nieruchomości w danej agencji są rozpisane dokładnie w ten sam sposób to dodatkowo marka zaczyna się utrwalać w oczach klientów. Zawsze mnie zastanawia fakt, dlaczego tak mało agencji nieruchomości na to wpadło? Marketing nieruchomości może być czasami bardzo prosty.

Czy prawidłowy opis nieruchomości to już marketing nieruchomości?

Tak, stawiam tezę że prawidłowo przygotowany opis nieruchomości to już marketing tejże nieruchomości. Generalnie opis nieruchomości powinien być nie za długi, ale zawierający wartościowe informacje podzielone na odpowiednie kategorie. Grzechem ogromnym jest pisanie wszystkiego w jednym akapicie, ponieważ nikt nie dotrwa do końca opisu. Jeszcze jedna ważna rzecz. Żyjemy w czasach, gdzie każdego dnia jesteśmy bombardowani bardzo dużą ilością różnych informacji. Są badania które pokazują że nasze mózgi są zmęczone, wręcz przeciążone. Dlatego właśnie opis nieruchomości powinien być konkretny. Potencjalny klient po jego przeczytaniu powinien mieć refleksję dotyczącą spotkania z nami, a nie tego dlaczego nie zostaliśmy pisarzem?

Potrzebujesz wsparcia w sprzedaży lub znalezieniu nieruchomości? Skontaktuj się z ekspertem Małycha Nieruchomości Premium

Co ja stosuję na codzień? Ja jestem fanem marketingu nowoczesnego, dlatego łaczę strategię SEO ze strategią logicznego opisania nieruchomości utrzymując jeden schemat dla wszystkich nieruchomości. Nie mogę jednak tutaj zdradzić mojego know-how. Napiszę tylko tyle, że tak, jak ten artykuł został przygotowany w taki sposób, abyś go znalazł w Internecie, tak właśnie też opisujemy nasze nieruchomości. Myślę, że każdy kto robi to po raz pierwszy w życiu może mieć z tym kłopot, stąd warto rozważyć pomoc doświadczonej agencji nieruchomości. Takiej, która “kuma internety” 🙂 Zresztą, sprawdź sam jak opisane są moje oferty.

Gdzie promować ofertę nieruchomości?

Gdyby portale nieruchomości same sprzedawały mieszkania nie byłoby zawodu agenta nieruchomości. Oczywiście jest to nadal silne narzędzie wsparcia sprzedaży, ale nie jedyne. Popatrzymy, gdzie dziś możesz promować swoją ofertę nieruchomości?

 • systemy wymiany ofert agencji nieruchomości: MLS i SWO Premium
 • portale nieruchomości: OtoDom, Domiporta, Morizon itd.
 • portale społecznościowe: Facebook, Instagram, YouTube
 • strona własna agencji nieruchomości

Dokładnie opisałem te miejsca w poprzednim wpisie. Dlatego dziś chciałbym się skupić na tym, aby pokazać Wam, że konkurencyjność rynku nieruchomości doprowadziła do tego, że skuteczny marketing internetowy to dziś wiele różnych interakcji z klientem. Czasy, kiedy jedyną strategią było zamieszczenie oferty w Internecie już przeminęły. Luksusowe nieruchomości powinny posiadać zaawansowany marketing nieruchomości.

Kilka ciekawostek:

 • Największej transakcji sprzedaży jak do tej pory w moim życiu dokonałem przez system MLS. Poprzez ten system właśnie poznałem Basię Mancewicz, która szukała domu dla swoich klientów. W tamtym czasie miałem dwie świetne oferty. Dom w okolicach ulicy Francuskiej na Saskiej Kępie (nadal w sprzedaży), oraz dom na Starym Żoliborzu w ofercie Off-Market. Został wybrany ten drugi. Transakcja na prawie 4 mln złotych.
 • Po tym jak napiszę artykuł, zarówno na tej stronie, czy stronie naszej firmy pośrednictwa kredytowego Małycha Business Finance  zawsze go promujemy w social media. W ten sposób poznajemy nowych klientów. Potrafimy wytargetować naszą grupę docelową, określić jej zainteresowania i dzięki temu zgłaszają się do nas nowi klienci. Jak sądzisz, w jaki sposób Ty tutaj trafiłeś? 🙂
 • Na Facebook istnieje grupa dedykowana tylko agentom nieruchomości Premium. Wymieniamy się z kolegami informacjami na temat ciekawych nieruchomości, dzięki czemu szybciej znajdujemy to, czego poszukuje nasz klient, czasami można znaleźć tam oferty tak zwane off market.

Systemy wymiany ofert pomiędzy agencjami – jak to działa w praktyce?

W idealnym świecie nieruchomości agencja nieruchomości powinna mieć obowiązek pracowania tylko na umowach wyłącznych, a jej pracownicy powinni każdą pozyskaną nieruchomość zamieszczać do systemów wymiany ofert pomiędzy agencjami. W Polsce według statystyk tylko 5% umów jest podpisywanych na umowach wyłącznych. Na rozwiniętych rynkach nieruchomości 90%. Pewnie i my kiedyś do tego dojdziemy, na dziś jednak tylko niektóre agencje nieruchomości stosują taką praktykę.

Co więcej powinieneś sprawdzić? Zapytaj swojego agenta o systemy wymiany ofert, oraz zastrzeż sobie prawo do tego, aby Twój agent współpracował z innymi agencjami nieruchomości. Jakie błędy możesz tutaj popełnić?

 • podpisując umowę zwykłą nie dajesz sobie szansy na trafienie do systemów wymiany ofert, ponieważ warunkiem jest wyłączność,
 • oczekując, że Twój agent nieruchomości otrzyma wynagrodzenia tylko do klienta kupującego zamiast od Ciebie, blokujesz transakcje, ponieważ inne agencje nieruchomości już nie przyjdą tutaj ze swoim klientem.
Potrzebujesz wsparcia w sprzedaży lub znalezieniu nieruchomości? Skontaktuj się z ekspertem Małycha Nieruchomości Premium

Dziś rynek zmierza do tego, że każdy agent reprezentuje tylko jedną stronę transakcji, która powinna go wynagradzać. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na sprzedaż mieszkania lub domu, a reprezentujący Cię agent nieruchomości ma wręcz obowiązek współpracować z innymi uczestnikami rynku nieruchomości. W taki właśnie sposób my pracujemy w naszej agencji nieruchomości dla naszych klientów.

Kampanie reklamowe na Facebook – nowoczesny marketing nieruchomości

Pisałem o tym w poprzednim wpisie, ale jest to na tyle ważne, że warto dziś o tym ponownie wspomnieć. Dziś Facebook to nie tylko portal społecznościowy w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. To również, a może przede wszystkim dla firm takiej jak nasza świetna platforma marketingowa. To jednocześnie najtańsza forma reklamy pozwalająca dotrzeć z przekazem do masowej publiczności.

Reklamy na Facebook są już jednak skomplikowane. Dziś na rynku szkoleń występują specjalistyczne szkolenia dedykowane właśnie obsłudze kampanii reklamowych. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego o tym piszę to wiedz, że poprzez Facebook obie nasze firmy (agencja nieruchomości i pośrednictwo kredytowe) pozyskują do współpracy nowych klientów. Ludzie czytają nasze blogi, obserwują nasze działania w social media, przekonują się do naszej strategii, skuteczności i finalnie obdarzają nas zaufaniem.

Kiedy przyjmujemy ciekawe nieruchomości zawsze upieram się, aby zrobić na ich temat kampanię reklamową w social media. Nie zawsze właściciele się zgadzają, a szkoda, ponieważ tego typu działania zazwyczaj przynoszą efekt w postaci zainteresowanych klientów. To medium w Polsce nadal nie jest w 100% wykorzystywane w branży finansowo – nieruchomościowej, stąd może nasze dobre efekty.

Marketing szeptany wśród agentów nieruchomości

Może Cię zaskoczę, ale potężnym narzędziem pracy, przynajmniej na rynku nieruchomości premium jest marketing szeptany wśród agentów nieruchomości. Wyobraź sobie sytuację, że każdy z nas praktycznie każdego dnia rozmawia z klientami na temat różnych nieruchomości. Dzięki temu wiemy co będzie za chwilę sprzedawane, co jest sprzedawane off market, a co wchodzi właśnie na rynek. Spotykając się między sobą rozmawiamy właśnie o takich rzeczach, bo to sól pracy agenta nieruchomości. W tym zawodzie informacja jest warta często kilkadziesiąt tysięcy złotych i uwierz mi, że są ludzie którzy chętnie tyle zapłacą.

Jak więc to możesz wykorzystać? Po prostu rozmawiaj z agentami nieruchomości, szukaj informacji, pracuj z jednym z nich na wyłączność, a dzięki temu prędzej czy później znajdziesz, bądź sprzedasz nieruchomość na jakiej Ci zależy.

Marketing nieruchomości krok po kroku

Działań marketingowych jakie możesz zastosować jest bardzo dużo. Chodzi jednak o to, aby wszystko zrobić z głową, oraz w odpowiednim czasie. W innym czasie organizuje się dzień otwarty nieruchomości, niż kampanie reklamowe w social media. Czasami nieruchomość trzyma się specjalnie off market, zanim pokaże się ją przed całym rynkiem. Czasami pokazuje się mieszkanie tylko na portalach internetowych, a czasami tylko na stronie internetowej. Wszystko zależy od strategii, jaką przyjmiesz do sprzedaży danej nieruchomości.

Marketing nieruchomości krok po kroku oznacza więc, że zawsze są stałe punkty programu, jakie należy wykonać: jak zdjęcia nieruchomości, prawidłowy opis, zamieszczenie mieszkania lub domu w portalach wymiany ofert. Inne aktywności, takiej jak home staging, czy reklamy w social media włącza się selektywnie w zależności od budżetu, jakim dysponuje agencja i oczekiwań klienta.

Dlaczego współpraca z agencją, zamiast sprzedaży na własna rękę?

Podsumowaniem tego artykułu niech będzie akapit dotyczący porównania pracy z agencją do pracy na własną rękę. Postaram się to zrobić najbardziej obiektywnie, jak tylko potrafię. Ocenicie sami.

Wyłączność to:

 • jeden człowiek bierze odpowiedzialność za Twoją nieruchomość
 • może Cie reprezentować przed szerokim rynkiem innych agencji nie blokując transakcji
 • będąc wynagradzanym tylko przez Ciebie dba faktycznie o Twoje interesy

Sprzedaż samodzielna to:

 • reprezentuje Cię wiele osób na umowach zwykłych, ale żadna z nich nie ma obowiązku się przed Tobą wytłumaczyć
 • negocjacje idą opornie, ponieważ nie masz nikogo kto gra na Twoją stronę
 • zamykasz sobie szansę na zwiększenie ruchu klientów, ponieważ nie ma Cię w portalach wymiany ofert

Marketing nieruchomości jest niezwykle ciekawy. Tak naprawdę dziś wymaga się od nas – agencji nieruchomości – wiedzy internetowej, jak i kontaktów zawodowych. Wymaga się zaplanowania odpowiedniej strategii sprzedaży nieruchomości i skuteczności w działaniu przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności za powierzone nam zadania. W mojej agencji nieruchomości tak właśnie staramy się pracować dla naszych klientów. Zapraszam Was do współpracy z naszymi ekspertami nieruchomości, jak i ekspertami od finansowania nieruchomości.

Trzymam kciuki za szybką sprzedaż nieruchomości!

Dawid Małycha – specjalizacja nieruchomości Premium i Inwestycyjne


Kolejny ciekawy wpis?

Na czym polega więc umowa wyłączna? Dziś napiszę tylko tyle, że to jedyny słuszny sposób pracy z klientem. Osobiście współpracuję z klientami tylko w tej strategii, ponieważ się sprawdza. Kolejny artykuł będzie więc dokładnie w tym temacie.


Obserwuj nas na Facebook:  Małycha Nieruchomości Premium i Małycha Business Finance


Artykuły, które warto przeczytać  – napisane na blogu Małycha Nieruchomości Premium (agencja nieruchomości) i Małycha Business Finance (pośrednictwo kredytowe) 

jak sprzedać mieszkanie – wpis na temat tego, w jaki sposób przygotować się do sprzedaży nieruchomości (MNP)

inwestowanie w nieruchomości – strategie inwestowania w nieruchomości na rynku Premium (MNP)

kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem – finansowanie dochodu pasywnego (MBF)

doradca kredytowy czy warto – czy warto współpracować z doradcą kredytowym (MBF)


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie

Małycha Nieruchomości Premium – strona naszej firmy pośrednictwa nieruchomości (Premium i Inwestycyjne)

Inwestowanie w nieruchomości – strona naszej agencji nieruchomości poświęcona inwestowaniu

Małycha Business Finance – strona naszej firmy pośrednictwa kredytowego


Dawid Małycha – Nieruchomości rynku Premium, oraz Nieruchomości Inwestycyjne

inwestowanie w nieruchomościDawid i Olga Małycha to właściciele agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych, oraz  firmy pośrednictwa kredytowego.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. wraz z żoną Olgą zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później dodatkowo Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

Agencja nieruchomości MNP to nieruchomości inwestycyjne, mieszkaniowe oraz rynek Premium. Obsługujemy klientów z Polski, oraz całego świata. Dawid prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź ten adres Małycha Business Finance

Zostaw proszę komentarzNieruchomości Premium - Małycha Nieruchomości Premium

4 miesiące ago

[…] Marketing Nieruchomości […]

Umowa na wyłączność - Małycha Nieruchomości Premium

3 tygodnie ago

[…] w reklamę. Proces sprzedaży nieruchomości krok po kroku dokładnie opisałem we wpisie marketing nieruchomości. Tu więc napiszę tylko, że agencja angażuje się w działania na rzecz sprzedaży […]

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Współpracujemy z następującymi
instytucjami rynku nieruchomości

mbf_sl_m_gr
kign
kmn
mls

Potrzebujesz eksperta od nieruchomości? Napisz do Nas!

dawid-malycha-kontakt

Małycha Nieruchomości Premium

Luksusowe Nieruchomości

Skontaktuj się z Nami

Znajdź Nas:

©2018 Małycha Nieruchomości Premium