MLS nieruchomości

Czym jest narzędzie MLS Nieruchomości i dlaczego nasze biuro z niego korzysta? W tym wpisie wyjaśniamy to krok po kroku. Ponieważ na rynku nieruchomości dzieje się bardzo dużo, nowe narzędzia pozwalające sprzedawać szybciej i bezpieczniej zyskują na popularności. Zwłaszcza jeśli jest to system wymiany ofert, który sprawdził się już w innych krajach, gdzie funkcjonuje od wielu dziesięcioleci. Nazywamy się MNP Super Team. Sprzedajemy nieruchomości szybko, zazwyczaj nie dłużej niż w kilka tygodni, najdłużej kilka miesięcy. W ramach strategii sprzedaży dzielimy się zawsze ofertą z innymi agencjami. System MLS nam w tym pomaga.

Ostatnio napisaliśmy artykuł o tym jak udekorować mieszkanie przed sprzedażą? Kolejnym ważnym elementem na mapie drogowej do sprzedaży nieruchomości jest system wymiany ofert. Dziś w Polsce wzrasta popularność systemów takich jak MLS. Profesjonalne agencje dostrzegają szerokie możliwości, które dzięki nim zyskują. Głęboko wierzymy, że jest to przyszłość rynku nieruchomości. Tymczasem zapraszamy Was do dzisiejszego artykułu, przeczytacie w nim m.in.:

  • czym jest MLS?
  • geneza systemu w Polsce.
  • wartości dodane z wykorzystania systemu w praktyce.
  • MLS a zagraniczne rynki.
  • modele współpracy z agencjami nieruchomości w oparciu o systemy wymiany ofert.

Co to jest MLS Nieruchomości?


MLS Nieruchomości to system wymiany ofert pomiędzy agencjami nieruchomości (z ang. MLS – Multiple Listing Service). Powstał jako platforma kooperacji dla profesjonalnych agentów, którzy szukają nowych ofert nieruchomości dla swoich Klientów. Jest to system współpracy, który zrzesza wyłącznie agencje oraz samodzielnych pośredników pracujących w modelu umów na wyłączność. Oznacza to, że z systemu MLS Nieruchomości nie mogą korzystać osoby prywatne szukające mieszkań i domów, a także osoby, które nie są aktywnymi pośrednikami.

Narzędzie działa w części podobnie jak serwis z ogłoszeniami, czyli publikowane są tam oferty sprzedaży oraz wynajmu mieszkań, domów, działek czy lokali usługowych. Natomiast specyficzną cechą systemu jest fakt, iż współpracujący w jego ramach pośrednicy wprowadzają do bazy także swoich klientów, którzy są następnie „kojarzeni” z ofertami znajdującymi się w bazie. Kiedy pośrednik znajdzie ofertę odpowiadającą wymaganiom swojego klienta, zgłasza się do pośrednika obsługującego daną ofertę. W konsekwencji ma w posiadaniu gotową i adekwatną ofertę, którą może szybko wysłać do klienta.

Na stronie https://mls.org.pl/ znajduje się ponadto wyszukiwarka agencji i agentów, a zarejestrowani użytkownicy mają także wgląd do cen transakcyjnych. Szczegóły transakcji wprowadzane są bowiem do bazy, z której pośrednicy mogą korzystać chcąc oszacować wartość nieruchomości.


MLS w Polsce – historia przemiany rynku


System wymiany ofert MLS Nieruchomości jedno z narzędzi, które działają od wielu lat na całym świecie, także w Polsce. Już w XIX w. amerykańscy pośrednicy w obrocie nieruchomościami dostrzegli możliwości i korzyści, jakie płyną ze współpracy pomiędzy agentami. Zrozumieli, że w wielu sytuacjach lepiej jest współpracować niż konkurować.

W Polsce platformy MLS działają pod nadzorem regionalnych Stowarzyszeń Pośredników w Obrocie Nieruchomości. Np. WSPON (Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami), BCK SPON (Bielsko-Częstochowsko-Katowickiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami) czy DOSPON (Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

W czasach przed Internetem polskie systemy wymiany ofert miały zasięg głównie lokalny, a informacje o ofertach były przekazywane ustnie podczas zebrań miejscowych stowarzyszeń. Wraz z nastaniem ery Internetu zaczęły działać w sieci i zyskiwały zasięg ogólnokrajowy. Takim przykładem jest właśnie system wymiany ofert, w ramach którego funkcjonuje moje biuro.


Gdzie jest wartość dodana dla klienta poprzez uczestnictwo agencji w MLS?


Branżowa współpraca przy kupnie, sprzedaży i wynajmie nieruchomości przynosi wiele korzyści agentom – to nie ulega wątpliwości. Najbardziej istotne są jednak korzyści, jakie system wymiany ofert przynosi osobom posiadającym dom lub mieszkanie na sprzedaż. Agencja, z którą współpracujesz na wyłączność, uczestniczy w systemie MLS Nieruchomości? Zobacz, co zyskujesz:

  • Profesjonalne oszacowanie wartości nieruchomości – agencja dysponuje danymi, które pozwalają bardzo precyzyjnie oszacować rynkową wartość Twojej nieruchomości. To m.in. dostęp do cen transakcyjnych, za które podobne nieruchomości schodzą na rynku lokalnym.
  • Szybsza i wygodna sprzedaż – zyskujesz profesjonalnie przygotowana ofertę, która zostaje wprowadzona do bazy, z której korzystają najlepsi lokalni pośrednicy. W tym samym czasie Twoja nieruchomość zostaje wystawiona na sprzedaż w wielu miejscach w sieci, a pośrednicy korzystający z narzędzia rozpoczynają kojarzenie potencjalnych klientów zainteresowanych dokładnie taką nieruchomością jak Twoja. Do transakcji dochodzi szybciej, ponieważ nieruchomość oglądają tylko naprawdę zainteresowane osoby.
  • Bezpieczeństwo – w bazie MLS Nieruchomości publikowane są wyłącznie aktualne oferty sprawdzone pod kątem prawnym oraz osobiście zweryfikowane i obejrzane przez agenta-opiekuna.
  • Zachodnie standardy obsługi – system wymiany ofert MLS Nieruchomości to platforma dla certyfikowanych pośredników z doświadczeniem, którzy przechodzą wiele branżowych szkoleń i cechują się wysoką skutecznością w zakresie kupna i sprzedaży mieszkań, domów, działek i innych nieruchomości. Nie jest to tzw. wolna amerykanka, lecz platforma zrzeszająca agencje przestrzegające restrykcyjnych zasad i branżowego kodeksu etycznego. Dzięki temu jako klient zyskujesz najlepszy standard obsługi.

MLS w Polsce oraz na innych rynkach nieruchomości


Narzędzia MLS sprawdziły się w wielu krajach zachodnich, a w Polsce zyskują coraz więcej zwolenników. Widać tendencję, w ramach której polski rynek nieruchomości idzie coraz bardziej w kierunku wzorców z USA czy Australii. Reprezentacja tylko jednej strony transakcji oraz umowy na wyłączność będą coraz częściej stosowanym modelem. Głównie dlatego, iż nie dochodzi tu do konfliktu interesów, a zatem cała transakcja jest przeprowadzana etycznie.

System wymiany ofert MLS Nieruchomości po pierwsze zaspokaja oczekiwania sprzedających. Kiedy wystawiają swoje nieruchomości na sprzedaż, słusznie oczekują iż pośrednik zadba o jak najszybszą i najkorzystniejszą sprzedaż. Po drugie zaś narzędzie pozwala „ucywilizować” branżę pośredników, którzy dzięki współpracy mogą poszerzyć swoje możliwości bez strat finansowych.

Obecnie niszą, w której pośrednicy chętnie wykorzystują system wymiany ofert, są nieruchomości premium, czyli rynek luksusowych mieszkań i domów. Jest to specyficzna i wąska działka, w której dużą rolę odgrywa staranne przygotowanie oferty oraz zamieszczenie jej w miejscach, gdzie luksusowe nieruchomości są poszukiwane. System wymiany ofert, taki jak MLS Nieruchomości, pozwala szybciej dopasować ofertę pod konkretnego klienta, a także poszerzyć rynek zbytu. Dzięki temu umowa na wyłączność, której właściciele nieruchomości wciąż w dużej mierze nie ufają, nie ogranicza w żaden sposób rynku zbytu, a wręcz odwrotnie – poszerza go.


Jakie są modele współpracy z agencjami nieruchomości?


Model umowy wyłącznej

Umowa na wyłączność to dokument, który wiąże klienta (posiadacza nieruchomości) tylko z jedną agencją. W Polsce nie jest to model popularny, głównie z powodu licznych obaw, jakie klienci żywią wobec wiązania się tylko z jednym pośrednikiem. Umowa na wyłączność zakłada bowiem, iż klient nie może samodzielnie wystawiać swojego mieszkania czy domu jako oferty prywatnej, a także zobowiązuje się do niepodpisywania zobowiązań z innymi agencjami.

Czy obawy te są uzasadnione? Zdecydowanie nie. Model umowy wyłącznej w obrocie nieruchomościami ma wiele korzyści dla klientów. Pozwala sprzedać mieszkanie lub dom szybciej i w lepszej cenie. Taka umowa zapewnia kompleksową obsługę oferty i bardzo wysoki standard współpracy. W mojej agencji pracujemy wyłącznie w tym modelu. W ramach niego organizujemy dla klienta m.in. home staging, czyli przygotowanie nieruchomości do sprzedaży oraz profesjonalną sesję zdjęciową. Pozwala to podnieść wartość rynkową nieruchomości i uzyskać wyższą cenę transakcyjną. Samodzielne zorganizowanie takich usług wiąże się z wydatkami rzędu nawet kilku, a czasem kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego takich usług próżno szukać w modelu umowy zwykłej.

Model umowy zwyklej

To tzw. umowa otwarta z agencją, w ramach której agent zastrzega sobie prawo do reprezentowania dwóch stron (sprzedającego oraz osób zainteresowanych kupnem). W umowie zwykłej dochodzi więc do konfliktu interesów, na którym traci zarówno sprzedający, jak i kupujący. Właściciel niekiedy ma prawo wystawić swoją ofertę także prywatnie, czego konsekwencją jest niestety nieustannie dzwoniący telefon. Większość telefonów jest od pośredników, którzy próbują namówić klienta do nawiązania z nimi współpracy.

Taka umowa na wyłączność nie ogranicza też ilości agencji, z którą sprzedający może współpracować w zakresie sprzedaży jednej nieruchomości. W konsekwencji następuje chaos, a standard opieki oferty pozostawia wiele do życzenia. Tracą na tym i sprzedający, i kupujący, którym oferuje się lokal często bez wcześniejszego sprawdzenia pod kątem prawnym. Nie mówiąc już, że wielu takich agentów nie widziało wcześniej mieszkania na oczy. Dlatego system wymiany ofert MLS Nieruchomości przyjmuje tylko oferty, na które pośrednicy podpisali umowy na wyłączność. Daje to gwarancję, że agent reprezentuje tylko jedną stronę.


System MLS Nieruchomości – czy to działa?


Możemy Wam opowiedzieć, jak to wygląda na podstawie naszego doświadczenia. Nie wyobrażamy sobie pracy w segmencie nieruchomości wyższych i Premium bez systemów typu MLS. Dlaczego? Przecież to najprostsze co możemy zrobić, aby zwiększyć zasięg w sprzedaży nieruchomości. Wyobraźcie sobie sytuację, że każda jedna agencja w Polsce pracuje tylko w takim systemie. Nieruchomości sprzedawałaby się wtedy same. Niestety to nie takie proste. Żeby to się wydarzyło zaufanie do branży musi wzrosnąć. Żeby to znowu miało miejsce, to wszystkie agencje musiałby zacząć pracować w modelu jaki reprezentuje nasza firma. Zauważmy, że rynek zmierza w tym kierunku. Praca w nieruchomościach pozwala zarobić bardzo godne pieniądze i klienci o tym wiedzą. Dlatego będą wybierać te agencje, którym będą mogły zaufać powierzając często majątek swojego życia.


MLS nieruchomości – co warto zapamiętać?


W podsumowaniu mojego wpisu chcemy podkreślić, jak dużą zmianą jakościową będzie upowszechnienie systemów wymiany ofert. Dzięki współpracy pośredników oraz bazie adekwatnych ofert, do transakcji dochodzi szybciej i są one bezpieczniejsze dla klientów. Pomaga to podjąć decyzję przez osoby zastanawiające się jak wybrać agencję nieruchomości. Zweryfikowane agencje dają bowiem gwarancję uczciwości. To w głównej mierze dzięki modelowi umów na wyłączność, w której klient ma pewność, że agent reprezentuje wyłącznie jego interes. Ponadto system wymian ofert taki jak MLS Nieruchomości kształtuje wysokie standardy etyczne, co podnosi profesjonalizm pracy zrzeszonych w jego ramach agencji nieruchomości. Dlatego uważam, że jest to narzędzie, które już wkrótce zupełnie odmieni rynek kupna i sprzedaży nieruchomości w Polsce, na czym skorzystają wszystkie strony transakcji. A teraz zapraszamy Was do kolejnego wpisu w temacie sprzedaży nieruchomości, czyi jak powstają ogłoszenia sprzedaży nieruchomości?


MNP Super Team – Zaufaj Profesjonalistom


Obserwuj nasz Instagram:  Małycha Nieruchomości Premium


Nieruchomości (Blog MNP):

Kredyty Hipoteczne (Blog MBF):


Małycha Nieruchomości Premium & Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów

inwestowanie w nieruchomościDawid i Olga Małycha to właściciele agencji nieruchomości operującej na rynku wyższym i Premium, oraz firmy pośrednictwa kredytowego.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później dodatkowo Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

Agencja nieruchomości MNP to nieruchomości segmentu wyższego, oraz Premium. Obsługujemy klientów z Polski, oraz całego świata. Dawid prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości. Olga ze swoim zespołem w części MBF pomaga uzyskać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości.

Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź ten adres Małycha Business Finance

Ocena

Zostaw proszę komentarzJak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż? - Małycha Nieruchomości Premium

4 lata ago

[…] – czy są to wyłącznie szeroko znane portale bądź może jednak również takie platformy jak MLS nieruchomości. Ważne z punktu widzenia Klienta jest to, jak agencja jest wynagradzana, to znaczy czy preferuje […]

9 sposobów - jak nie stracić na najmie krótkoterminowym w czasie koronawirusa? - Małycha Nieruchomości Premium

4 lata ago

[…] Generowanie wysokich kosztów stałych czy też może utrata innych źródeł dochodu uniemożliwiających utrzymanie mieszkania, a może będący ogromnym obciążeniem kredyt? Właśnie takie czynniki mogą w niedługim czasie doprowadzić niejedną osobę do olbrzymich problemów finansowych. Może być to bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Jak sprzedać mieszkanie szybko, ale nie tracąc na wartości? Warunkiem jest współpraca z odpowiednią agencją nieruchomości, która przede wszystkim zadba o maksymalny zysk i zminimalizowanie ryzyka utraty wartości mieszkania przy transakcji, co w tak szczególnie trudnym okresie może okazać się ciężkim zadaniem dla niedoświadczonych agentów. Odpowiedzialna agencja wie, jak oszacować wartość nieruchomości czy korzysta z takich rozwiązań ułatwiających sprzedaż, jak chociażby MLS nieruchomości. […]

Opis mieszkania do sprzedaży - Małycha Nieruchomości Premium

4 lata ago

[…] dzięki znajomości rynku oraz korzystania z niedostępnych narzędzi dla wszystkich takich jak MLS nieruchomości, posiadają odpowiednią wiedzę. Pozwala to na skuteczność działań oraz poznanie odpowiedzi, […]

Wyznaczanie i Osiąganie celów - Małycha Nieruchomości Premium

3 lata ago

[…] MLS nieruchomości – w jaki sposób współpracujemy z innymi agencjami? […]

Trzy rutyny skutecznego handlowca - Dawid Małycha

3 lata ago

[…] MLS Nieruchomości – narzędzie przyszłości na rynku pośrednictwa […]

Ogłoszenia sprzedaży nieruchomości - Małycha Nieruchomości Premium

3 lata ago

[…] do odnalezienia na zwykłych portalach z ogłoszeniami. Korzystanie z systemów MLS, takich jak MLS Nieruchomości zwiększa tempo i skuteczność pracy […]

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Współpracujemy z następującymi
instytucjami rynku nieruchomości

Skontaktuj się z Nami

Znajdź Nas:

©2021 Małycha Nieruchomości Premium