Internetowe ogłoszenia sprzedaży nieruchomości zupełnie odmieniły sposób, w jaki szukamy domów i mieszkań. Serwisy takie jak Otodom czy Morizon wymusiły też zmianę modelu działania w przypadku właścicieli lokali, którzy zastanawiają się jak sprzedać mieszkanie, aby zarobić. Ostatnim razem pisaliśmy Wam o modelu pracy polegającym na wymianie ofert z innymi agencjami poprzez system MLS. Dziś o tym jak przygotować opis produktu. Informacje na temat powierzchni, udogodnień w budynku, stanu lokalu oraz przede wszystkim ceny nieruchomości chcemy znać od razu. I niewątpliwie ogłoszenia sprzedaży nieruchomości taką możliwość nam dają.
Ważną kwestią jest możliwość filtrowania wyników wyszukiwania. Pozwala ona szybko odnaleźć wolne nieruchomości w przedziale cenowym, który nas interesuje. Mamy także opcję zawężenia wyników tylko do mieszkań w określonej dzielnicy czy tylko lokali o określonej liczbie pokoi. Nie mówiąc już o zdjęciach lokalu, które pozwalają „rzucić okiem” na mieszkanie przed fizyczna wizytą. To ogromna wygoda dla osób szukających mieszkania, a rynek nieruchomości się do tego dostosował. Zwłaszcza, że same agencje wiele dzięki temu zyskały. Np. wskazówki jak oszacować wartości nieruchomości. W naszym kolejnym artykule na blogu o nieruchomościach jaki teraz czytasz przedstawię:
- pierwsze kroki w przygotowaniu ogłoszenia sprzedaży lub wynajmu
- w jaki sposób promować ogłoszenie?
- jak wiele znaczy świetna sesja fotograficzna?
- czy opis mieszkania może je sprzedać lub wynająć?
- dlaczego home staging jest tak ważny?
- z jakich portali korzystać?
- jak sprawdzić zdolność kredytową klienta kupującego?
- gdzie jest wartość dodana ze współpracy z agencją nieruchomości?
Ogłoszenia sprzedaży nieruchomości – jak zacząć?
Coraz więcej właścicieli lokali przekonuje się, że warto zamieszczać ogłoszenia sprzedaży nieruchomości w portalach internetowych. Takie serwisy są pierwszym miejscem, do których kierują się osoby zainteresowane kupnem domu lub mieszkania. Papierowe ogłoszenia sprzedaży nieruchomości zamieszczane w lokalnych dziennikach są dużo mniej skuteczne i mają mniejszy zasięg. W praktyce ten sposób już nie jest wykorzystywany. Podobnie jak wywieszki umieszczane w witrynach okien biur nieruchomości. Ten ostatni pomysł to stary zabieg marketingowy stosowany w lokalnych agencjach nieruchomości. Obecnie, jeśli posiadacz nieruchomości chce dotrzeć ze swoim ogłoszeniem do jak największej grupy zainteresowanych, musi wiedzieć jak przygotować ogłoszenie internetowe, jak je opublikować oraz gdzie.
W Polsce jest sporo serwisów ogłoszeniowych poświęconych wyłącznie branży nieruchomości. W przypadku największych publikacja ogłoszenia wiąże się z niewielką opłatą. Dodatkowe koszty to np. promowanie lub podbijanie ogłoszeń. Główne serwisy w Polsce to Otodom, Gratka, Szybko.pl, Morizon, lokalne domeny serwisu nieruchomosci-online.pl, a także Domiporta. Ponadto popularnością cieszą się działy dotyczące nieruchomości w serwisach ogólnie poświęconych ogłoszeniom. Są to np. OLX, Lento czy Gumtree.
Jak wypromować ogłoszenie?
Aby uzyskać duży zasięg swojego ogłoszenia. nie wystarczy tylko opublikować karty z tytułem „mieszkanie na sprzedaż Warszawa”. Właściwą publikację powinny poprzedzić fachowe i długie przygotowania. Wielokrotnie rozmawialiśmy ze swoimi klientami na temat tego, jak przygotować mieszkania na sprzedaż. Wielu z nich było zdziwionych, że obejmuje to wiele tygodni pracy zanim wrzuci się ogłoszenie do sieci. Tak jednak wygląda rzeczywistość, szczególnie w przypadku nieruchomości premium, czyli rynku luksusowych mieszkań i domów. W kolejnych trzech punktach wymieniamy rzeczy, o których należy pamiętać chcąc skutecznie wypromować ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości w Internecie.
Zdjęcia nieruchomości
Atrakcyjne zdjęcia nieruchomości mają ogromną moc jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań i domów. Duża część osób, które przeglądają ogłoszenia sprzedaży nieruchomości w Internecie, dokonuje wstępnej selekcji właśnie na podstawie zdjęć. Jeśli lokal jest zaprezentowany w nieatrakcyjny sposób, spada liczba zainteresowanych kupnem. Obrazy silnie działają na wyobraźnię, dlaczego ogłoszenie o lokalu na sprzedaż musi być opatrzone zdjęciami, które pokażą go w korzystnym świetle. Po prostu mają spowodować efekt „Wow!”. W tym celu nasze biuro zawsze organizuje klientom sesję zdjęciową zanim opublikuje ogłoszenie.
Jak to wygląda w praktyce? Profesjonalna sesja zdjęciowa mieszkania ma za zadanie zaprezentować pomieszczenia jako przestronne oraz widne. Ponadto nieruchomość musi wyglądać na zadbaną, pomysłowo wykończoną i estetycznie umeblowaną. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby nie prezentować pustych pomieszczeń, które są postrzegana przez potencjalnych kupców jako mniej przytulne. W tym celu profesjonalna agencja nieruchomości powinna przygotować mieszkanie na sprzedaż poprzez home staging. Możemy Wam zdradzić, że w naszej agencji korzystamy z techniki robienia zdjęć szerokim kątem, oraz ze zdjęć katalogowych. Te ostatnie to wyższa szkoła fotografii, ale efekt jest nieziemski. Oczywiście, naszą przewagą jest fakt, że pracując dla klienta możemy korzystać z fotografów z wieloletnim doświadczeniem w pracy w nieruchomościach, oraz takich gdzie koszt sesji to nawet kilka tysiące złotych.
Home staging
Od tego etapu zaczyna się właściwe przygotowanie nieruchomości na sprzedaż. Jest to aranżowanie pomieszczeń do sesji zdjęciowej lub na potrzeby dnia otwartego. Home staging polega na urządzaniu wnętrz z pomocą wypożyczonych mebli i dodatków, tak aby wyglądały nowocześnie i atrakcyjnie. Szczególnie dotyczy to zdjęć ilustrujących ogłoszenia sprzedaży nieruchomości w serwisach internetowych.
Home stagingiem zajmują się profesjonalne firmy oraz wyspecjalizowane osoby, których jest w Polsce coraz więcej. To aranżowanie pomieszczeń na potrzeby obrotu nieruchomościami przyszło do nas z Zachodu, gdzie funkcjonuje do wielu lat i świetnie się sprawdza. Możecie się o tym przekonać oglądając programy takie jak „Remont na pustyni” czy cykl „Zarobić na remoncie”. Jak to wygląda w naszym biurze? Koszt przygotowania jednego mieszkania to zakup mebli i dodatków nawet za kilka tysięcy złotych. Tu znowu dygresja. Prowadząc agencję nieruchomości możemy pozwolić sobie na takie wydatki, co więcej mamy w biurze własny magazyn dla rekwizytów upiększających nieruchomości. Budujemy go w każdym miesiącu dokupując nowe dodatki.
Profesjonalny opis
Po tym, jak zdjęcia przyciągną ich wzrok, zainteresowani kupnem przechodzą do opisu nieruchomości. Nie wystarczą same parametry, takie jak liczba pokoi, piętro, materiał wykonania budynku czy nazwa osiedla. Trzeba te wszystkie informacje podać w atrakcyjnej formie. Profesjonalny opis nieruchomości na sprzedaż potrafi rozbudzić chęć posiadania wśród potencjalnych nabywców. Skupia się i uwypukla walory nieruchomości, które mogą mieć decydujący wpływ przy podjęcie decyzji o zakupie.
Opis mieszkania lub dom jest kluczowym elementem marketingu nieruchomości. Nie może w nim zabraknąć podkreślenia zalet mieszkania, takich jak wysokie piętro, blok z widną czy duży taras. Ważne jest także dodanie zdania lub dwóch na temat atrakcyjności okolicy, infrastruktury osiedla oraz wszelkich dodatkowych udogodnień. Za takie uważa się np. zamknięte osiedle, ogródek, garaż lub przypisane miejsce parkingowe. W przypadku nieruchomości premium są to np. blok z dozorcą, wysoka jakość materiałów wykończeniowych, wnętrza zaaranżowane przez projektanta czy elektroniczne systemy bezpieczeństwa (tak jak w domu inteligentnym).
Profesjonalne biura nieruchomości dbają, aby opisy przez nich zamieszczane były logicznie spójne oraz tworzone według przetestowanego i sprawdzonego schematu. Zobaczcie jak to wygląda w naszej agencji. Każde jedno ogłoszenie posiada profesjonalnie przygotowany opis nieruchomości według określonego schematu. Posiadamy w biurze osobę w dziale marketingu naszej firmy, która odpowiada za przygotowanie takich opisów.
Portale z nieruchomościami – które warto wziąć pod uwagę:
Otodom – internetowy serwis ogłoszeń należący do grupy OLX. W październiku 2019 odwiedziło go 3,2 mln realnych użytkowników (badanie Gemius/PBI). Platforma poświęcona jest wyłącznie branży nieruchomości. Za opłatą można zamieszczać tu ogłoszenia o chęci kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Są tu ogłoszenia sprzedaży nieruchomości takich jak mieszkania, domy, działki, biura, a także ogłoszenia o wynajmie. W serwisie można wykupić reklamę oraz płatne promowanie ogłoszenia, o ile są one związane z rynkiem nieruchomości.
Morizon – duży serwis z ogłoszeniami, gdzie oferty zamieszczają głównie agencje nieruchomości i deweloperzy. Platforma oferuje także dodatkowe usługi pomagające w sprzedaży. Np. plan wnętrza 3D, oraz banery do wywieszenia np. na balkonie czy ogrodzeniu . Serwis Morizon mocno zyskał na popularności w przeciągu dwóch ostatnich lat. W październiku 2019 r. zanotował 1,08 mln odwiedzin realnych użytkowników i 9,72 mln odsłon (badanie Gemius/PBI).
Domiporta – internetowy serwis ogłoszeniowy, który podkreśla, że w ramach jednej platformy łączy nabywców i posiadaczy nieruchomości, deweloperów, najemców, agencje pośrednictwa, banki oferujące finansowanie nieruchomości (kredyty hipoteczne) oraz podmioty świadczące usługi projektowe i wykończeniowe. 841 tys. odwiedzin w październiku oraz 9,9 mln odsłon w październiku 2019 to wyniki, którymi może się pochwalić serwis Domiporta.
MLS, SWO – systemy wymiany ofert nieruchomości, z których korzystają profesjonalne agencje pośrednictwa. Bazują na współpracy pośredników, którzy przekierowują swoich klientów na oferty najbardziej odpowiadające ich wymaganiom. Dzięki branżowemu charakterowi systemu SWO, znajdują się tu oferty na wyłączność, które są trudne do odnalezienia na zwykłych portalach z ogłoszeniami. Korzystanie z systemów MLS, takich jak MLS Nieruchomości zwiększa tempo i skuteczność pracy pośredników.
Bazy wewnętrzne rynku premium – opiszę ten punkt na przykładzie naszej agencji. Średnio na jedno ogłoszenie zgłasza się kilkunastu klientów. Jeśli agencja posiada wiele ogłoszeń to potrafi zbudować bazę klientów poszukujących w danej lokalizacji, dlatego naturalnie buduje bazę wewnętrzną. To jest coś, czego klient nie jest w stanie samemu wygenerować.
W jaki sposób sprawdzić zdolność kredytową kupującego?
Jeśli sprzedajesz mieszkanie to jedną z obaw z pewnością jest sytuacja, kiedy Twój nabywca będzie posiłkował się kredytem hipotecznym. Dlaczego? Ponieważ nie masz pojęcia, czy otrzyma finansowanie w banku w czasie, na jaki się z Tobą umówił. Ewentualne kłopoty z przyznaniem kredytu wpływają niestety na wzrosty złych emocji w transakcji. To jak pewnie się domyślacie nie służy jej szczęśliwemu finałowi. Co więc można zrobić? Po pierwsze możecie poprosić swojego potencjalnego klienta o przedstawienie zaświadczenia z banku, lub kilku banków o wysokości zdolności kredytowej. To jednak raczej słaby pomysł, pewnie nikt nie będzie miał na to czasu. Napiszemy Wam w jaki sposób radzimy sobie z tym w naszej agencji?
Obsługujemy naszych klientów tylko w umowach wyłącznych. Posiadamy w ramach firmy również dział kredytów hipotecznych, który funkcjonuje pod marketingową nazwą Małycha Business Finance. Zawsze sprawdzamy zdolność kredytową potencjalnego kupującego. Jest to za zgodą obu stron transakcji, ponieważ klient kupujący chce, aby sprzedający miał pewność że jest wypłacalny.
Czy agencja nieruchomości jest wartością dodaną dla klienta?
Posiadacze domów i mieszkań na sprzedaż często zastanawiają się, czy warto współpracować z agencją nieruchomości. Przy rynku nieruchomości tak rozpędzonym jak obecnie, korzystna sprzedaż nieruchomości jest dużo bardziej prawdopodobna, jeśli współpracujemy z agencją. Przede wszystkim biura nieruchomości mają dostęp do narzędzi takich jak system wymiany ofert MLS, oraz SWO. To narzędzie i baza danych w jednym. Znajdują się tu oferty o charakterze ekskluzywnym, na które została podpisana umowa na wyłączność. Systemy wymiany pozwalają kojarzyć potencjalnych kupców z konkretną ofertą.
Dzięki współpracy pośredników na rynku lokalnym, jako agenci mamy dostęp do bazy potencjalnych kupców, którzy są zainteresowani konkretnymi nieruchomościami. Posiadamy szczegółowe informacje o lokalach i potrzebach konkretnych klientów możemy szybko ich skojarzyć. Dzięki temu wszystkie strony transakcji są usatysfakcjonowane. Systemy MLS wykorzystuje się także podczas fachowego szacowania wartości nieruchomości, co pozwala określić najkorzystniejsza cenę rynkową dla analogicznych lokali w danej lokalizacji. W konsekwencji sprzedaż następuje szybciej i po cenie satysfakcjonującej dla sprzedającego i kupującego.
Współpraca z agencją to także inne korzyści dodane dla klientów. Dla przykładu moje biuro wykorzystuje dedykowane systemy CRM do zarządzania relacjami z klientami, oraz jak wiecie posiadamy własny dział: marketingu i kredytów hipotecznych. Zatem szybkość, dostęp do wewnątrzbranżowych baz danych oraz przede wszystkim skuteczność to argumenty przemawiające za współpracą z pośrednikiem. Osobiście bardzo wierzymy, że rynek na prawdę się profesjonalizuje. Nasza agencja pracuje w określonej strukturze organizacyjnej, dzięki czemu prace są podzielone na wiele osób.
Ogłoszenia sprzedaży nieruchomości – krótkie podsumowanie
Sprzedaż nieruchomości to system naczyń połączonych. Z tego powodu tak ważne jest podejście z jednej strony kompleksowe, a z drugiej metodyczne. Tylko wykonanie wszystkich etapów pozwoli profesjonalnie przygotować lokal na sprzedaż i zwiększyć skuteczność ogłoszenia sprzedaży nieruchomości. Od przygotowania samej nieruchomości przez home staging, sesję zdjęciową oraz opis samego mieszkania. Należy to uzupełnić o działania marketingowe i promowanie samej oferty z wykorzystaniem różnych serwisów i kanałów reklamowych. Taką kompleksowość trudno jest uzyskać nie pracując na co dzień w naszej branży. Zapewnić ją jest w stanie wyłącznie wyspecjalizowana agencja nieruchomości. Jeśli ten wpis był dla Was przydatny to zapraszamy Was na spotkanie do naszego biura.
MNP Super Team – Zaufaj Profesjonalistom
Obserwuj nasz Instagram: Małycha Nieruchomości Premium
Nieruchomości (Blog MNP):
- marketing nieruchomości – co należy zrobić, aby sprzedać nieruchomość?
- jak wybrać agencję nieruchomości – na co zwrócić uwagę wybierając agenta nieruchomości
- inwestowanie w nieruchomości – strategie inwestowania w nieruchomości na rynku Premium
- cesja nieruchomości – jak inwestować w mieszkania poprzez cesję?
Kredyty Hipoteczne (Blog MBF):
- zakup mieszkania na rynku wtórnym na kredyt – jak to wszystko zorganizować?
- przewodnik kredytowy – zbiór najlepszych artykułów przed podjęciem kredytu hipotecznego
Małycha Nieruchomości Premium & Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów
Dawid i Olga Małycha to właściciele agencji nieruchomości operującej na rynku wyższym i Premium, oraz firmy pośrednictwa kredytowego.
Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później dodatkowo Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.
Agencja nieruchomości MNP to nieruchomości segmentu wyższego, oraz Premium. Obsługujemy klientów z Polski, oraz całego świata. Dawid prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości. Olga ze swoim zespołem w części MBF pomaga uzyskać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości.
Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź ten adres Małycha Business Finance